Lietajúce auto má nástupcu s menom AirCar

28. 01. 2019

Lietajúce auto, ktoré skonštruoval Slovák, zaujalo celý svet. Otcom projektu je Štefan Klien. Dizajnér pokračuje v tvorení a už predstavil aj lietajúceho nástupcu. Po AeroMobile tak prichádza AirCar.

logo Televíznej stanice STV 1(26. 01. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Martin Prôčka/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Lietajúce auto, ktoré skonštruoval Slovák, zaujalo celý svet. Otcom projektu je Štefan Klien. Dizajnér pokračuje v tvorení a už predstavil aj lietajúceho nástupcu. Po AeroMobile tak prichádza AirCar."

Martin Prôčka, redaktor: „Pozeráte sa na koncept, ktorý zaujal celý svet. AeroMobil nezostal len na papieri. Projekt by sa mal už čoskoro dostať do predaja. Autor myšlienky Štefan Klein rozbehol nový projekt a pracuje na ďalšej generácii lietajúceho auta. Toto je AirCar.”

Štefan Klein, vynálezca lietajúceho auta: „Ambíciou toho projektu bolo, aby sa vytvorilo viacej auto, to znamená vytvoriť takú geometriu, ktorá by viacej evokovala dynamický športový charakter. Aby to bolo kratšie, to znamená, aby to bolo na úrovni skutočne rozmerov športového automobilu a ďalej v móde lietadlo sme vytvorili koncept dvojtrupového lietadla, to znamená, že s vysúvacím chvostom, ktoré by malo predpokladáme priniesť zlepšenie letových vlastností.”

Martin Prôčka: „Štefan Klein poodhalil v Centre slovenského dizajnu plány do budúcnosti. Jeho snom je vytvoriť lietajúce auto, ktoré vie dokonca aj plávať. Prednáška úspešného dizajnéra bola spojená aj s výstavou takýchto modelov, ktoré vytvorili jeho študenti."

Štefan Klein: „Veľká časť týchto študentov pracuje v tých najšpičkovejších automobilových štúdiách.”

Martin Prôčka: „Zatiaľ existuje takáto pracovná verzia AirCaru, ale už o dva mesiace chce autor predstaviť finálnu konštrukciu, ktorá prinesie množstvo nových patentov.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
strojárstvo , doprava

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač