Podkožné čipy môžu zjednodušiť život

02. 01. 2019

Odomknúť dvere bez kľúča či zaplatiť bez kreditnej karty len priložením ruky. Podkožné čipy, ktoré to umožňujú, nosí vo svete asi 10 000 ľudí. Lídrom v tomto pokroku je Švédsko. Slováci oň nemajú veľký záujem.

logo Televíznej stanice STV 1(28. 12. 2018; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Elena Senková/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Odomknúť dvere bez kľúča či zaplatiť bez kreditnej karty len priložením ruky. Podkožné čipy, ktoré to umožňujú, nosí vo svete asi 10 000 ľudí. Lídrom v tomto pokroku je Švédsko. Slováci oň nemajú veľký záujem.”

Elena Senková, redaktorka: „Čip v ruke nosí Denis asi 10 rokov. Odvtedy so sebou nenosí prístupové karty. Na vstup do budovy mu stačí priložiť ruku.”

Denis Kiripolski: „Je to kombinácia nadšenia pre technológie a pohodlnosti. V ruke mal sklenenú trubičku. Je to dlhé jeden centimeter, priemer to má, myslím, milimeter a je to normálne implantované ihlou. Je to rovnaká technológia, ako sa dáva zvieratám.”

Elena Senková: „Keď sa vysokofrekvenčný identifikačný čip priblíži k čítačke, pošle jej svoje jedinečné číslo. Čítačka má k číslu priradenú funkciu. Otvorí dvere, zaplatí či zasvieti svetlá.”

Milan Ťapajna, Elektrotechnický ústav SAV: „Keď mám zhrnúť výhody technológie tým, že sa stala vlastne súčasťou ľudského tela, tak to zariadenie nezabudneme, máme ho stále pri sebe, čím mám pocit, že som aj vyčerpal všetky výhody takéhoto zariadenia.”

Elena Senková: „Prvý čip si dal naimplantovať anglický vedec Kevin Warwick v roku 1998. Technológia sa však vyvíja pomaly, pretože po nej nie je veľký dopyt. Komerčný úspech zatiaľ dosiahla len u veterinárov."

Milan Ťapajna: „Sú dokladované experimenty v oblasti medicíny, kde by takýto čip mohol uľahčiť vlastne rýchlu identifikáciu patogénov alebo teda rôznych alergií daného pacienta bez toho, aby sme sa ho museli dopytovať. Žiaľ ako časom narazili na v podstate právne problémy. Predsa len ide vlastne o získavanie informácie od pacienta bez jeho súhlasu.”

Elena Senková: „Dobrovoľne čipovať sa vo svete dávajú najmä uzavreté skupiny biohackerov. Najviac fanúšikov má technológia vo Švédsku. S čipom v ruke sa tam dá zaplatiť aj lístok na vlak.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač