Výskum SAV o práci opatrovateliek v Rakúsku
Práca opatrovateliek v Rakúsku už dávno nie je vnímaná ako možnosť dobre si zarobiť, ale skôr sa stala stratégiou, ako uniknúť nezamestnanosti. Ukázal to dlhodobý výskum Slovenskej akadémie vied.
(10. 01. 2019; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 22:00; Štefánia Kačalková/Lucia Páchniková)
Lucia Páchniková, moderátorka: „Práca opatrovateliek v Rakúsku už dávno nie je vnímaná ako možnosť dobre si zarobiť, ale skôr sa stala stratégiou, ako uniknúť nezamestnanosti. Ukázal to dlhodobý výskum Slovenskej akadémie vied. Naša opatrovateľka pracuje v Rakúsku v priemere šesť rokov, má vek okolo štyridsaťosem rokov a zarobí zhruba osemstoštyridsať eur. Od roku 2016 sa postupne vracajú späť na Slovensko. Podľa výskumu si však nájdu častejšie menej prestížne pracovné pozície než tie, z ktorých do Rakúska odchádzali.“
Štefánia Kačalková, redaktorka: „Záujem o prácu opatrovateľky v Rakúsku vzrástol v roku 2008 počas krízy, keď výrazne stúpla nezamestnanosť na Slovensku. Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.“
Miloslav Bahna, Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied: „Vtedy sa vlastne tento počet prvýkrát prehupol cez dvadsaťtisíc, a to číslo potom postupne rástlo a kulminovalo niekedy v roku 2015, kedy podľa tých rakúskych čísel máme v Rakúsku asi dvadsaťšesť a pol tisíca Sloveniek pracujúcich ako opatrovateliek.“
Štefánia Kačalková: „Od roku 2016 sa začali opatrovateľky pozvoľna z Rakúska vracať domov. Vlani ich tam pracovalo vyše dvadsaťtritisíc. Kedysi odchádzali pre výrazne vyššie platy. V súčasnosti si finančne polepšia už aj na Slovensku.“
Miloslav Bahna: „Ten priemerný čistý príjem z opatrovania v Rakúsku za tie dva týždne zhruba je asi osemstoštyridsať eur v čistom, ale zdá sa, že aj v dôsledku toho vývoja na trhu práce na Slovensku sa tento príjem stáva čím ďalej tým menej atraktívny pre opatrovateľky zo Slovenska.“
Štefánia Kačalková: „Návrat najmä starších opatrovateliek, ktoré chcú pracovať aj na Slovensku v oblasti sociálnych služieb, potvrdila prezidentka Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb Mária Kovaľová.“
Mária Kovaľová, prezidentka Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb: „Opatrovateľky preto, že sú staršie, nedokážu zostať v tomto zariadení pre seniorov alebo špecializovaných zariadeniach, a to z dôvodu, že tie pracovné podmienky sú oveľa náročnejšie ako boli zvyknuté v Rakúsku. Je vysoká fluktuácia.“
Štefánia Kačalková: „Martina Sekulová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied skonštatovala, že práca opatrovateľky v Rakúsku nie je devízou do budúcnosti a ani im nezvýši kvalifikáciu. Výskum však ukázal, že to nie je celkom pravda. Najmä mladšie ženy so zdravotníckym vzdelaním majú tendenciu zamestnať sa v Rakúsku ako zdravotné sestry.“
Martina Sekulová, Ústav etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied: „Tiež sme mali vlastne zaujímavé príbehy podnikateliek, ktoré vyťažili z tej skúsenosti a rozbehli si vlastné podnikanie, veľmi často spojené s opatrovaním, ale nielen čo sa týka sprostredkovania práce, ale aj napríklad prekladateľstva.“
Štefánia Kačalková: „Fenoménu opatrovateliek v Rakúsku sa už osem rokov venujú výskumníci zo Slovenskej akadémie vied. O opatrovateľkách vydali aj knihu Cezhraničná starostlivosť – Lekcie zo strednej Európy, ktorá mapuje vývoj starostlivosti o rakúskych seniorov slovenskými opatrovateľkami.“
Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MI)
Kľúčové slová:sociálna a ekonomická geografia, Slovenská akadémia vied, výskum
Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?