Sonda na asteroide

04. 03. 2019

Japonská sonda pristála na vzdialenom asteroide a podarilo sa je z neho odobrať unikátne vzorky. Okrem toho dnes do vesmíru vyštartovala aj izraelská misia, tá má zas namierené k Mesiacu.

logo Televíznej stanice Markíza(22. 02. 2019; TV Markíza; Televízne noviny; 19:00; Dávid Vido/Viktor Vincze;Lenka Vavrinčíková)

Viktor Vincze, moderátor: „Vedci hovoria o fenomenálnom úspechu. Japonská sonda pristála na vzdialenom asteroide a podarilo sa je z neho odobrať unikátne vzorky."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Okrem toho dnes do vesmíru vyštartovala aj izraelská misia, tá má zas namierené k Mesiacu.”

Dávid Vido, redaktor: „Japonská sonda letela viac ako 3 roky k asteroidu Ryugu. Kým z neho odobrala vzorky, musela zvládnuť ťažké pristátie, na asteroid prakticky spadla.”

Takashi Kubota, japonský vesmírny program (preklad z japončiny): „Ľudia sa dnes dotkli ďalšieho vesmírneho telesa. Sonda Hayabusa 2 pristála na asteroide Ryugu a zozbierala tam vzorky.”

Dávid Vido: „Samotný odber bol veľmi špecifický, sonda vystrelila do povrchu telesa projektil, aby sa z neho uvoľnilo dostatočné množstvo materiálu. Ten sa potom dostal do odberného valca.”

Takashi Kubota (preklad z japončiny): „Dokázali sme úžasnú vec. Som nadšený z tohto úspechu, nedokážem to viac komentovať.”

Dávid Vido: „Samotný asteroid má v priemere 900 metrov. Vedci očakávajú, že na ňom objavia organické látky, ktoré sa kedysi mohli dostať aj do kontaktu s vodou."

Yuichi Tsuda, vedec (preklad z japončiny): „Môžem potvrdiť, že vzorky sonda úspešne odobrala. Zatiaľ ešte nepoznáme detaily, no dúfam, že materiál, ktorý privezie, nám poskytne dôkazy o vzniku slnečnej sústavy.”

Dávid Vido: „Sondu čaká ešte jeden odber. Na povrch asteroidu zhodí granát a z krátera potom odoberie ďalšie vzorky. Svoj vesmírny úspech dnes oslavuje aj Izrael, ktorý vyslal svoju prvú bez posádkovú misiu na Mesiac.”

Opher Doron, vedúci projektu (preklad z angličtiny): „Bude to ťažká namáhavá cesta, trvať bude približne mesiac a pol a možno dlhšie.”

Dávid Vido: „Ak sa mu to podarí a modul pristane na povrchu Mesiaca, Izrael sa stane iba štvrtou krajinou, ktorej sa to podarilo. Dávid Vido, televízia Markíza.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač