Fyzikálne jednotky majú nové definície
O pár dní začnú platiť nové definície štyroch fyzikálnych jednotiek kilogramu, mólu, ampéra a kelvina. Vedci tieto novinky pripomínajú pri príležitosti národného týždňa metrológie.
(16. 05. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Petronela Vavreková/Viliam Stankay)
Viliam Stankay, moderátor: „O pár dní začnú platiť nové definície štyroch fyzikálnych jednotiek kilogramu, mólu, ampéra a kelvina. Vedci tieto novinky pripomínajú pri príležitosti národného týždňa metrológie.“
Petronela Vavreková, redaktorka: „Toto je súčasná definícia kilogramu (kilogram … je hmotnosť, ktorá sa rovná hmotnosti medzinárodného prototypu kiogramu uloženého v Medzinárodnom úrade pre váhy a miery 1901). Po novom bude vyzerať takto (Kilogram, symbol kg, je SI jednotkou hmotnosti. Je definovaný tak, že numerická hodnota Planckovej konštanty h je presne 6.626 070 15 × 10 na mínus 23, keď je vyjadrená v jednotke J s, ktorá sa rovná kg m2 s-1, kde meter a sekunda sú definované pomocou c a (velké písmeno delta)vCs). Hoci to na prvý pohľad môže vyzerať príliš komplikovane, odborníci z celého sveta sa zhodli na tom, že pre rozvoj vedy je to dôležité.“
Laurenc Snopko, výskumný a vývojový pracovník, oddelenie hmotnosti SMÚ: „Originál bude stabilnejší, to je vlastne hlavným prínosom.“
Petronela Vavreková: „Originál je v Paríži, od neho sa robia po celom svete kópie. Napriek tomu, že ho vedci uchovávajú bezpečne a podľa presných pravidiel, časom sa môže zmeniť.“
Laurenc Snopko: „Fyzikálno-chemické procesy pôsobia na ten artefakt, teda originál toho kilogramu a zvyšujú jeho hmotnosť.“
Petronela Vavreková: „Následne musia svoj kilogram upraviť všetky štáty podľa posledných výsledkov meraní originálu, tomu má nová definícia zabrániť. Tento princíp sa týka aj ďalších jednotiek fyzikálnych veličín – ampéru, kelvina a mólu. Zmena sa podľa vedcov dotkne aj študentov, ktorí by sa mali časom učiť definície po novom.“
Michal Máriássy, vedecký pracovník, oddelenie chémie SMÚ: „Budú sa musieť zmeniť aj učebnice. Pravdepodobne podrobnejšie sa to bude učiť len na vyšších stupňoch.“
Petronela Vavreková: „Dvadsiaty máj je Svetový deň metrológie a pri tejto príležitosti začnú nové definície týchto fyzikálnych jednotiek platiť. Aj to zahŕňa práca slovenských vedcov z metrologického ústavu. Ten sa ako jediný z krajín V4 podieľa aj na presnosti merania svetového času.“
Juraj Slučiak, výskumný a vývojový pracovník, oddelenie času SMÚ: „Tým presnejšie určíme polohu, kde sa nachádza dané zariadenie.“
Petronela Vavreková: „Hlavné využitie vidia preto odborníci v navigácii.“
Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MI)
Kľúčové slová:fyzikálne vedy
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?