Prvé múzeum M. R. Štefánika mimo Slovenska

10. 06. 2019

Neďaleko Paríža v mestečku Meudo bude prvé múzeum Milana Rastislava Štefánika mimo územia Slovenska, a to priamo vo hvezdárni, kde dlhé roky pôsobil.

logo Televíznej stanice Jednotka(07. 06. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Peter Majer Janete Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Neďaleko Paríža v mestečku Meudo bude prvé múzeum Milana Rastislava Štefánika mimo územia Slovenska, a to priamo vo hvezdárni, kde dlhé roky pôsobil. Slovensko a Francúzsko prispejú na jej opravu sumou milión tristotisíc eur. V oboch štátoch je Štefánik najmä medzi odborníkmi mimoriadne známy. Po jeho stopách sa vybral redaktor Peter Majer.”

Peter Majer, redaktor: „Toto je budova observatória v jednej z najlepších častí parížskeho regiónu. Pôvodne historický zámok v Meudone v devätnástom storočí vyhorel. Takže k zostávajúcej časti pristavili kupolu a hvezdáreň bola na svete. Obklopená je rozsiahlymi záhradami so skvelým výhľadom na Paríž.”

Jakub Urik, riaditeľ Slovenského inštitútu v Paríži: „Táto stála expozícia sa bude realizovať ako vidíme vlastne na prvom poschodí, kde je to kovové zábradlie. Tam Štefánik vlastne aj býval a zároveň tam bola aj jeho pracovňa. Takže po dohode s observatóriom v Paríži sa nám podarilo získať tento priestor o veľkosti dvestopäťdesiat metrov štvorcových.”

Peter Majer: „Na stálej expozícii sa bude podieľať aj Vysoká škola výtvarných umení.”

Jakub Urik: „Prinesieme taký nový, moderný, mladý a súčasný pohľad na generála Milana Rastislava Štefánika.”

Peter Majer: „Štefánik ako letec, politik, no najmä popredný astronóm. Tak ho poznajú francúzski hvezdári. Projekt na rekonštrukciu observatória a vytvorenie múzea vítajú.”

Claude Catala, riaditeľ parížskych hvezdární: „Štefánik vykonal mnoho pozorovaní a objavov v súvislosti so slnečnou atmosférou. Cestoval po celom svete a naháňal zatmenia, pretože sú vždy inde. Bol obrovským obohatením pre francúzsku astronómiu.”

Peter Majer: „Štefánik si múzeum, či stálu expozíciu určite zaslúži. Hovorí Michal Kšiňan, ktorý o ňom prednáša aj tu na parížskej univerzite Sorbonne. Podľa neho je to jedna z najvýznamnejších osôb slovenských a aj francúzskych dejín.”

Michal Kšiňan, historik SAV a prednášajúci na Parížskej univerzite: „Nebol to iba politik, diplomat a vojak vlastne ako ho poznáme najčastejšie, ale aj to, že už pred vojnou išlo o mimoriadne inšpiratívnu osobnosť, ktorá precestovala celý svet, ktorá aj vymyslela niekoľko patentov. Bol to fotograf, odborník na bezdrôtovú telegrafiu, mal rád ženy, proste išlo o veľmi zaujímavú, veľmi komplexnú osobnosť.”

Peter Majer: „Slovensko na projekt múzea vyčlenilo tristotisíc eur. Parížska župa Ille de France až milión.

Ľubica Laššáková, ministerka kultúry SR (Smer-SD): „Táto čiastka konkrétne bude obsahovať práve rekonštrukčnú časť priestoru takej malej vstupnej haly.”

Faten Hidriová, podpredsedníčka parížskej župy Ille de France (text v obraze): „Chceme takto podporiť vedu. Štefánik je pravý Európan, keďže študoval v jednej krajine a pracoval a dovzdelával sa v druhej, čo ho inšpirovalo pri myšlienke vytvoriť Československo."

Peter Majer: „Francúzske zákony pre rekonštrukciu pamiatok sú mimoriadne prísne. Múzeum preto musí byť hotové do dvoch až troch rokov.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač