Zníženie dane z príjmu pre firmy

03. 06. 2019

Štát chce pomôcť podnikateľom zmenou daňových pravidiel. Chce zaviesť nové možnosti odpočtu daňovej straty. Taktiež takzvaný superodpočet pre firmy, ktoré investujú do výskumu a vývoja. Odborári však vláde odkazujú, že nemá zabúdať ani na zamestnancov. Preto požadujú zníženie dane z príjmu pre fyzické osoby.

logo Televíznej stanice TA 3(01. 06. 2019; TV TA3; Žurnál; 12:00; Lenka Ježová/Katrin Lengyelová)

Katrin Lengyelová, moderátorka: „Štát chce pomôcť podnikateľom zmenou daňových pravidiel. Chce zaviesť nové možnosti odpočtu daňovej straty. Taktiež takzvaný superodpočet pre firmy, ktoré investujú do výskumu a vývoja. Odborári však vláde odkazujú, že nemá zabúdať ani na zamestnancov. Preto požadujú zníženie dane z príjmu pre fyzické osoby."

Lenka Ježová, redaktorka: „Firma, ktorej základ dane nepresiahne 5-tisíc eur, by už viac nemala platiť preddavky na daň. Zároveň sa definuje, čo znamená mikropodnik. Takáto spoločnosť by si mohla po dobu piatich rokov odpočítať daňovú stratu ľubovoľne. Pravidlá odpočtu sa ale majú zmeniť pre každého podnikateľa.”

Martin Kuruc (nominant Smeru-SD), štátny tajomník ministerstva financií: „V súčasnosti platí to, že odpočítavať straty sa dajú 20 percent ročne, to znamená rovnomerným spôsobom. Po novom by malo platiť to, že v priebehu piatich rokov si budú môcť podnikatelia odpočítať stratu do výšky 50 percent základu dane.”

Lenka Ježová: „Väčšej podpory zo strany štátu sa majú dočkať aj automobilky, ktoré najviac investujú do výskumu a vývoja. Tie by si mohli z dane odpočítať až 200 percent oprávnených nákladov."

Andrej Lasz, generálny sekretár APZ: „Zjednodušene povedané, každý podnikateľ, ktorý investuje euro do vedy a výskumu na Slovensku, si bude môcť v budúcom roku odpočítať toto euro o dane z príjmov až trikrát."

Lenka Ježová: „Odborári tvrdia, že štát by mal znižovať dane z príjmu aj zamestnancom. Okrem zvyšovania nezdaniteľného základu dane navrhujú aj zmenu toho, na čo je jeho výška naviazaná.”

Monika Uhlerová, viceprezidentka KOZ SR: „Vzhľadom aj na čo najvyššie odbremenenie nízkopríjmových skupín a nízkopríjmových pracujúcich, odporúčame naviazať nezdaniteľnú časť základu dane hlavne teda alebo prioritne na minimálnu mzdu.”

Lenka Ježová: „Takýto výpadok dane by najviac pocítili mestá a obce, lebo tvoria veľkú časť ich príjmu. Odborári preto navrhujú, aby sa sprísnilo zdaňovanie vysokopríjmových skupín. Zaviesť by sa podľa nich mala aj daň z luxusu. S tým ale nesúhlasia zamestnávatelia.”

Rastislav Machunka, viceprezident AZZZ SR: „Určite nie zavádzaním nových daní, alebo nejakým progresívnym zdaňovaním, ktoré má svoje negatíva, ale predovšetkým znižovaním výdavkov štátneho rozpočtu.”

Lenka Ježová: „Znižovanie dane z príjmu pre fyzické osoby sa už dostalo do parlamentu ako jedno zo sociálnych opatrení vládnej koalície. Most-Híd navrhuje, aby sa nezdaniteľný základ dane budúci rok navýšil na 21-násobok životného minima a o rok neskôr na takmer 23-násobok.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
výskum, ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač