Ako zarábali fondy II. piliera

08. 07. 2019

Fondy druhého dôchodkového piliera zažili úspešný polrok. Od januára sa akciové indexy zhodnotili aj o viac ako o dvadsať percent a vymazali minuloročné straty.

logo Televíznej stanice TA 3(06. 07. 2019; TV TA3; Hlavné správy; 18:30; Andrej Horváth/Rastislav Iliev)

Rastislav Iliev, moderátor: „Fondy druhého dôchodkového piliera zažili úspešný polrok. Od januára sa akciové indexy zhodnotili aj o viac ako o dvadsať percent a vymazali minuloročné straty. Podľa odborníkov sa tak ukázalo, že investovanie je behom na dlhé trate a dočasné výkyvy na finančných trhoch z dlhodobého hľadiska nemajú negatívny vplyv na naše budúce dôchodky.”

Andrej Horváth, redaktor: „Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri si vlani nezhodnotili svoje úspory. Dlhopisové garantované fondy skončili prvýkrát v červených číslach a negarantované akciové fondy v ešte výraznejších stratách. O to úspešnejší je tento rok. Niektoré negarantované fondy rástli dvojciferným číslom.”

Stanislav Pánis, analytik J&T Banky: „Podpísala sa pod to najmä dobrá štartovacia alebo východisková pozícia na začiatku roka. V decembri minulého roka prišla veľká korekcia na akciových trhoch, veľké výpredaje a mohli by sme povedať, že to bol jeden z najhorších decembrov, respektíve aj posledných kvartálov od veľkej finančnej krízy.”

Andrej Horváth: “Kým dlhopisové garantované fondy si v prvom polroku pripísali v priemere jedno až päť percent, niektoré negarantované akciové indexy vystrelili až nad 20 percent. Podľa odborníkov je to dôkaz, že najmä mladí ľudia by sa nemali báť ísť do väčšieho rizika.”

Igor Vilček, oddelenie riadenia investícii VÚB Generali: “Sporenie na dôchodok je dlhodobé a najlepšie urobili sporitelia, ktorí nespanikárili, ale zostali v indexových alebo akciových fondoch a tí sú tento rok odmenení najvyššími výnosmi.”

Andrej Horváth: „V tejto súvislosti Inštitút finančnej politiky navrhol, aby rezort financií zvážil automatické zaraďovanie nových sporiteľov v druhom pilieri do negarantovaných fondov. Tie sa totiž z dlhodobého hľadiska zhodnocujú výrazne viac.”

Vladimír Baláž ekonóm, Prognostický ústav SAV: „Tam ten určitý racionálny dôvod je. Ale predsa len by som trval na tom, aby tí mladí ľudia, ktorí vstupujú na ten trh práce prvýkrát sú zapísaní do druhého piliera, aby aj podstúpili určitý test rizikovosti ich aktív, aby teda sme zistili, akí ochotní sú znášať finančné riziká.”

Andrej Horváth: „Aktuálne je v negarantovaných dôchodkových fondoch približne 20 percent sporiteľov. V minulosti ich totiž štát automaticky presúval do garantovaných fondov.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač