SAV funguje v pôvodnom režime

09. 07. 2019

Vedci zo Slovenskej akadémie vied fungujú v rovnakom režime, v akom pred vyše šesťdesiatimi rokmi vznikli. Tvrdia, že takto prichádzajú o projekty aj financie. Môže za to nedokončená premena akadémie na verejnú inštitúciu. Zmena ale tak skoro nepríde.

logo Televíznej stanice Markíza(04. 07. 2019; TV Markíza; Televízne noviny; 19:00; Martin Chlebovec /Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Vrátili sa späť v čase. Vedci zo Slovenskej akadémie vied fungujú v rovnakom režime, v akom pred vyše šesťdesiatimi rokmi vznikli. Tvrdia, že takto prichádzajú o projekty aj financie. Môže za to nedokončená premena akadémie na verejnú inštitúciu. Zmena ale tak skoro nepríde."

Martin Chlebovec, redaktor: „Vedci v uliciach a SAV-ka v patovej situácii. Minulý rok sa mala Slovenská akadémia vied pretransformovať zo štátnej na verejnú. Celý proces však zastal na mŕtvom bode."

Neuvedená: „Na jednej strane inteligentní ľudia, na druhej strane inteligentní ľudia, kde je, kde je ten problém?”

Martin Chlebovec: „Rezort školstva v tom čase nezapísal akadémiu do registra verejných výskumných organizácií. Odôvodňoval to tým, že nedodala všetky potrebné dokumenty. Vedci videli zase problém v tom, že by na papieri zanikli a opäť vznikli. Loptičku zodpovednosti si obe strany prehadzovali."

(začiatok archívneho záznamu)

TN 14.08.2018

Pavol Šajgalík, predseda SAV: „Ministerstvo má iba vytvoriť register a ono ho nevytvorilo, čiže my, problém je v nečinnosti ministerstva.”

Martina Lubyová, ministerka školstva (nom. SNS): „My si neželáme aby mali chaos, my robíme kroky, my píšeme, rokujeme s každým, ale my sme najhorší. My sa snažíme rokovať a oni chcú protestovať.”

(koniec archívneho záznamu)

Martin Chlebovec: „Vedcom zo SAV-ky však dal medzičasom za pravdu aj Najvyšší kontrolný úrad. Podľa neho bol celý proces nepremyslený. Spor nastal aj pri majetkoch. Akadémia tak funguje podľa pravidiel z roku 1953."

Pavol Šajgalík: „My sme uzrozumení s tým, že sme sa vrátili do pôvodného režimu, v ktorom sme napokon žili 65 rokov.”

Andrea Pivarčiová, hovorkyňa ministerstva školstva: „Slovenská akadémia vied má plnú právnu subjektivitu a funguje v tom istom režime ako pred plánovanou transformáciou."

Martin Chlebovec: „Ani súčasný právny stav však pre Slovenskú akadémiu vied nie je prijateľný. Vedci tvrdia, že takto prichádzajú o rôzne zdroje, ktoré by mohli ako verejná výskumná inštitúcia získať. Chcú preto dokončiť proces transformácie, najprv však žiadajú zmenu zákona."

Peter Samuely, podpredseda SAV pre vedu, výskum a inovácie: „My máme ľudí, ktorí majú úspešné patenty, ale aby sa vôbec tie patenty mohli realizovať, tak si musia založiť súkromnú firmu a tam ich nejakým spôsobom realizovať, že v podstate Slovenská republika prichádza o takéto zdroje.”

Pavol Šajgalík: „Je neprijateľné, aby sme sa transformovali, ako novo vznikajúca inštitúcia, lebo sa tratí kontinuita, tratí sa množstvo vecí od povolení na vykonávanie výskumu, až neviem po správu rádioaktívneho materiálu.”

Martin Chlebovec: „Či vedcom šéfka školstva vyhovie a zmení zákon sme sa nedozvedeli. Z rezortu odkazujú, že je na ťahu opäť akadémia."

Andrea Pivarčiová: „Je len na nej, či a kedy sa jej jednotlivé ústavy rozhodnú pre transformáciu na vedeckovýskumné inštitúcie. Ministerstvu školstva nebol tento návrh doručený, preto v tejto chvíli nie je možné sa k tomu vyjadriť.”

Martin Chlebovec: „Vedci zostávajú skeptickí. Podľa nich zmena počas tejto vlády už nepríde. Navyše upozorňujú, že Slovensko nemá jasne stanovené priority vo vede a výskume. Ministerstvo ale deklaruje, že chce SAV-ku podporovať a vníma ju ako partnera, hoci jej zatiaľ pri spackanom procese pomocnú ruku nepodalo. Martin Chlebovec, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač