Víkend so Slovenskou akadémiou vied

01. 07. 2019

Vyše dvadsať vedeckých ústavov Slovenskej akadémie vied prezentovalo výsledky svojho bádania na Primaciálnom námestí v Bratislave. Podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka je to príležitosť, aby sa mohli občania priamo kontaktovať s vedeckými pracovníkmi a zistiť na čo idú peniaze daňových poplatníkov.

Televízna stanica RTVS Jednotka - logo(21. 06. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Elena Senková, Janete Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Levitujúci vláčik, rozhovor s robotickou hlavou aj polyméry, ktoré pomôžu diabetikom. To všetko môže verejnosť vidieť v Bratislave na Primaciálnom námestí. Vyše dvadsať vedeckých ústavov Slovenskej akadémie vied tam prezentuje výsledky svojho bádania."

Elena Senková, redaktorka: „Robotickú hlavu vyvinuli vo Švédsku. Slovenskí vedci ju naprogramovali, aby rozumela slovenčine. Hra hádaj na čo myslím, pomáha vedcom učiť robota aj neverbálnej komunikácii."

Róbert Sabo, vedec, Ústav informatiky SAV: „Používame túto robotickú hlavu na to, aby sme sledovali komunikáciu človeka so strojom, ale aby tam už boli aj nejaké tie spätné väzby. Aby tam boli nejaké gestá konkrétne, aby sa na vás usmiala, zamračila, alebo aby vám prikyvovala.”

Elena Senková: „Telo diabetika zabíja pankreatické ostrovčeky, ktoré produkujú inzulín. Vedci z akadémie vyvíjajú polymérové kapsulky, ktoré ostrovčeky priamo v tele ochránia pred imunitným systémom. Ústav polymérov tiež ukázal plastové obaly na vajíčka, ktoré sa rozložia, elektrotechnický ústav zas predstavil experiment s levitujúcim supravodičom v magnetickom poli."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Aj Slovenská akadémia vied by mala vyjsť do ulíc a toto je tá príležitosť, aby občania v tomto prípade Bratislavy sa mohli priamo kontaktovať s našimi vedeckými pracovníkmi a zistiť na čo idú peniaze daňových poplatníkov."

Účastník Víkendu so SAV: „Najviac čo sa mi tu páči asi ten vodík tekutý, pretože je to fakt zaujímavé. Má to mínus sedemdesiat stupňov a chcem, aby ľudia pokračovali ďalej. Slovensko aby konalo ten rozvoj, aby to bola vyspelá krajina.”

Účastníčka Víkendu so SAV: „No asi tá magnetická rezonancia, čo je tu a páči sa mi, je to celkom zaujímavé.”

Elena Senková: „Verejnosť sa s vecami zo Slovenskej akadémie vied môže stretnúť aj v sobotu."

Publikované z monitoringu Slovakia  Online s.r.o. 

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač