Bude to krok v medicíne?

05. 08. 2019

Japonsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá umožní pestovanie ľudských buniek v telách zvierat. Mali by tak vzniknúť celé orgány. Tie by potom mohli transplantovať pacientom. Revolučný koncept by teoreticky mohol zachraňovať životy. Na druhej strane vzniká otázka o tom, či ide o etický postup. Rozhovor na túto tému s Jozefom Glasom, lekárom a bioetikom.

logo Televíznej stanice STV 1(02. 08. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; R/Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Bude to veľký krok v medicíne alebo hrozí, že na svete vzniknú monštrá? V spojení sme s profesorom Jozefom Glasom, lekárom a bioetikom, ktorý vystupoval aj v našej reportáži. Dobrý večer. Pán profesor prvá reakcia je možno aj u mňa údiv, čo to teda má zase znamenať? Ide o nový nápad, alebo o tom vedci uvažujú dlhšie a teraz to uskutočňujú."

Jozef Glasa, lekár, bioetik: „Dobrý večer naším všetkým, ktorí nás pozerajú. Nie je to celkom nová myšlienka, ale zdala sa byť science-fiction a je to naozaj medicína 21. storočia. Jediný problém pri tomto rýchlovlaku medicíny je, aby sa rešpektovali etické značky, ktoré sú okolo trate, aby sa ten rýchlovlak nevykoľajil, pretože to vykoľajenie by mohlo mať samozrejme hrozné dôsledky.”

Ľubomír Bajaník: „A čo je teda najväčším rizikom napríklad, ako to majú ošetrené Japonci?”

Jozef Glasa: „Tie riziká zatiaľ sa len predpokladajú. Doterajšie pokusy ukázali, že tie bunky ľudské v zvieracích embryách migrujú trošku ďalej, ako by sme chceli. Teraz Japonci chcú genetickou úpravou ľudských buniek dosiahnuť, aby sa netúlali po celom tom zvieracom organizme. Týmto postupom, ak by sa túlali, ale už aj tým, že sa vkladajú ľudské bunky do zvieracieho organizmu vzniká čosi, čo sa volá odborne chiméra. Chiméra z gréckej mytológie je bytosť, ktorá vlastne pozostáva z troch rôznych bytostí. Tu by vlastne išlo o dve, takže tam vznikajú rozličné otázniky. Pokiaľ sa podarí technicky, technologicky naozaj dosiahnuť to, o čo sa vedci snažia, že to bude ozaj spoľahlivé a ozaj bezpečné, tak veľká časť tých etických problémov a otázok, ktoré dnes máme, tak vlastne sa tým vyrieši. Stále tu bude ale otázka, ktorá trápi stále väčšiu časť ľudí, a to sú zvieratá použiteľné pre človeka v celom a úplnom rozsahu na všetko? Môj názor je, že áno, pochopiteľne bez zbytočného plytvania a bez nejakého trápenia tých zvierat, ale sú dnes mnohí ľudia, ktorí hovoria, že nedáme si ani šniclu, ani slaninu. Takže majú trošku problém s tým, aby sa pestovali orgány v prasiatku pre človeka. Myslím si, že zdravá etika s tým problémy nemá, ale zdravá etika je tu potrebná na to, aby sa nám ten úžasný vlak medicíny biomedicínskeho výskumu toho, čo nám sľubuje priniesť skutočne pre ľudstvo veľké požehnanie, aby sa nám nevykoľajil."

Ľubomír Bajaník: „Teda ja by som možno nadviazal. Ako sa dajú vypestovať podľa vás ľudské orgány. Je to to prasiatko napríklad oblička, povedzme. Ako to funguje?”

Jozef Glasa: „Prasiatko by malo úžasné výhody, pretože prasiatko nám viac-menej dospeje do roka, čiže keby sme to robili u prasiatka, tak zoberieme bunky z prasiatka, dáme ich do prasačieho embrya na to príslušné miesto. Predtým pochopiteľne, a to už je veľmi zložitá záležitosť na týchto pár sekúnd ich musíme ošetriť tak, aby robili v tom prasiatku to, čo majú robiť. To prasiatko predtým ošetríme tak, že si nevie vytvoriť samo to embryo, tú obličku. My mu tam dáme bunky, ktoré vedia tú obličku vytvoriť. To prasiatko si to embryo prasačie si tie bunky požičia a z nich vytvorí tú obličku, ale pretože sú to ľudské bunky, tak to bude oblička ľudská a približne o rok máme, keď už prasiatko dorastie, a tá oblička bude akurát tak veľká, ako je potrebné na transplantáciu, tak ten pacient bude mať vlastne svoju obličku na transplantáciu.”

Ľubomír Bajaník: „Ja vám pre túto chvíľu ďakujem. Je to veľmi zaujímavá téma, takže určite bude dôvod vás pozvať do štúdia, aby ste nám vysvetlili ešte viac k tejto téme, k tejto zaujímavej otázke. Všetko dobré a dovidenia.”

Jozef Glasa: „Veľmi pekne ďakujem, pekný večer všetkým.”


Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MI)

Kľúčové slová:
biotechnológie v zdravotníctve, etika

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač