Droga LSD môže byť spúšťačom schizofrénie

20. 08. 2019

Halucinogénna droga LSD síce nespôsobuje závislosť, keďže každým použitím sa jej účinky zmierňujú, na druhej strane však môže byť spúšťačom celoživotnej schizofrénie.

logo Rádio Slovensko(17. 08. 2019; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; Oto Váhovský/Agáta Staneková)

Agáta Staneková, moderátorka: „Halucinogénna droga LSD síce nespôsobuje závislosť, keďže každým použitím sa jej účinky zmierňujú, na druhej strane však môže byť spúšťačom celoživotnej schizofrénie. O tejto droge sa v uplynulých dňoch často hovorilo a podľa odborníkov sa v diskusiách objavili viaceré neúplné informácie. Centrum pre liečbu drogových závislostí chce preto verejnosti poskytnúť komplexné odborné informácie o účinkoch LSD.”

Oto Váhovský, redaktor: „LSD po užití spôsobuje skreslené vnímanie reality, ale aj halucinácie, či extrémnu úzkosť, eufóriu až paniku. Podľa posledných dostupných štatistík sú halucinogény jednou z najmenej rozšírených drog na Slovensku. Približne tritisícdeväťsto dospelých, drogovo závislých je len štyri až päť ročne závislých od halucinogénov. Rozšírenejšie sú podľa psychologičky Zuzany Kamendy medzi stredoškolákmi.”

Zuzana Kamendy, psychologička: „Jedno z desiatich približne experimentuje s halucinogénmi.”

Oto Váhovský: „Za posledných desať rokov sa v bratislavskom Centre pre liečbu drogových závislostí liečilo štyritisíc ľudí. Z toho bol len jeden závislý od halucinogénov. V priemere len u jedného z piatich ľudí, ktorí vyskúšali halucinogény sa problém rozvinul do závislosti. Podľa riaditeľa centra Ľubomíra Okruhlicu to spôsobuje aj fakt, že každým užitím sa pôsobenie LSD znižuje. Na druhej strane však môže vyvolať duševné poruchy, či sebapoškodzovanie.”

Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu závislostí: „Sú známe prípady, kedy tí ľudia vyskočili z okna, lebo si mysleli, že vedia lietať, alebo sa pokúsili o samovraždu.”

Oto Váhovský: „Nikde vo svete zatiaľ nie je LSD registrované ako liečivo, avšak jeho liečebné účinky sa skúšajú napríklad pri liečbe depresie, úzkosti, ale aj alkoholizme, či posttraumatických poruchách. Masívnym výskumom bránia vysoké náklady, ktoré sa pohybujú od troch miliárd dolárov vyššie. Problémom je aj nedostatočné preskúmanie účinkov a komplikovaný výber dobrovoľníkov, na ktorých by drogu vedci mohli testovať. Opäť Ľubomír Okruhlica."

Ľubomír Okruhlica: „Možno pätnásť percent má dispozíciu k tomu, že sa u nich môže rozbehnúť schizofrénia. Nevieme, aké sú bezpečné dávky, ako dlho by sa mal podávať.”

Oto Váhovský: „Medzi krajiny, ktoré v súčasnosti patria k priekopníkom v oblasti skúmania LSD a jeho liečebných účinkov, patria Spojené štáty a Švajčiarsko.

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, psychologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy , Spoločenské vedy

Tlač