Nebezpečné blesky
O blesky a búrky ani na Slovensku v tomto roku nie je núdza. Na východnom Slovensku udrelo v lete najviac bleskov za posledných 7 rokov. Môže za to prítomnosť vlhkejšieho vzduchu, ktorý, keď sa ohrieva, stúpa do vyšších hladín a tvorí mohutnejšie búrkové komplexy alebo aj tzv. supercely.
(02.09.2019; TV Markíza; Televízne noviny; 19.00; Jozef Demeter, Patrik Švajda, Lenka Vavrinčíková)
Patrik Švajda, moderátor: „Útočia bez varovania a zabíjať vedia na počkanie. O blesky a divoké búrky tohto roku ani na Slovensku nie je núdza.“
Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Zisťovali sme, ktorá blesky sú najnebezpečnejšie a ako sa voči nim brániť.“
Jozef Demeter, redaktor: „Na východe udrelo toto leto najviac bleskov na Slovensku za posledných 7 rokov.“
Martin Žec, lovec búrok: „Môže za to prítomnosť vlhkejšieho vzduchu, ktorý sa, keď sa ohrieva, tak stúpa do vyšších hladín a tvorí mohutnejšie búrkové systémy, búrkové komplexy, alebo aj takzvané supercely.“
Jozef Demeter: „Toto je Faradayova klietka, ktorá nás pred bleskom ochráni. Na jej princípe funguje auto či lietadlo. Pred bleskom ste v bezpečí najmä v uzavretých priestoroch, no ak vás už zastihnú v prírode, snažte sa riziko zásahu minimalizovať.“
Peter Skyba, vedúci vedecký pracovník Ústavu experimentálnej fyziky SAV: „Treba okamžite vlastne ako zísť ako nižšie, nevystavovať sa, nebyť na hrebeňoch.“
Martin Žec: „Je najvhodnejšie zaujať najnižšiu polohu, ale nie do ľahu, ani nie do sedu.“
Jozef Demeter: „Čupnúť si?“
Martin Žec: „Ideálne je čupnúť si, skloniť hlavu dopredu, nejaké kovové materiály alebo predmety nechať do seba.“
Peter Drozd, Slovenské technické múzeum: „Najväčšou nevýhodou je to, že keď prší, človek sa premočí, tak v podstate on sám je ten najvyšší bod a dokáže v podstate pritiahnuť ten výboj do seba.“
Jozef Demeter: „Určite ale zabudnite na dáždnik, poslúžil by ako bleskozvod. Vyhýbajte sa osamoteným stromom, v hustom lese naopak nepodliehajte panike, riziko zásahu bleskom je minimálne a to, že váš mobil je pre blesky lákadlom, odborníci skôr spochybňujú.“
Peter Skyba: „Ja by som povedal, že skôr nie. Akože mobilný telefón je skôr vysokofrekvenčný, kdežto tie blesky sú obvykle nízkofrekvenčné.“
Martin Žec: „Mobilný telefón sám o sebe produkuje žiarenie fakt oproti energii blesku vo veľmi malej miere.“
Jozef Demeter: „Do zeme udierajú 2 typy bleskov, menej nebezpečné sú negatívne nabité z nižších častí mrakov, horšie je to s tými pozitívnymi.“
Martin Žec: „Ten je ďaleko násobne produktívnejší, výkonnejší a aj ničivejší. Treba byť fakt naozaj opatrný. Môže jeho dĺžka dosahovať aj nejakých 30 - 40 kilometrov.“
Jozef Demeter: „No a veľký otáznik visí aj nad takisto nebezpečným, takzvaným guľovým bleskom. Pre vedcov je dodnes obrovskou záhadou.“
Martin Žec: „Popisy môžu naznačovať, že nejaké aj zvukové prejavy, alebo aj vedľajšie svetelné prejavuje okrem tej nejakej kvázi plazmovej ohnivej gule sa vyskytujú.“
Peter Skyba: „Je to tak. Je to fenomén, o ktorom skutočne nevieme ani mäkké F.“
Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MB)
Kľúčové slová:fyzikálne vedy, Slovenská akadémia vied, veda
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?