Pemza ako nádej pre umierajúce koraly
Vedci dúfajú v záchranu Veľkej koralovej bariéry. Novú energiu by jej mal dodať obrovský pás úlomkov pemzy. Aktuálne sa plaví k austrálskemu pobrežiu.
(27. 08. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Karolína Kučerová/Janete Štefánková)
Janette Štefánková, moderátorka: „Vedci dúfajú v záchranu Veľkej koralovej bariéry. Novú energiu by jej mal dodať obrovský pás úlomkov pemzy. Aktuálne sa plaví k austrálskemu pobrežiu. Hornina z podmorských sopiek poskytuje domov rôznym morským organizmom, vrátane koralov, krabov či slimákov.“
Karolína Kučerová, redaktorka: „Pemzu ľudia poznajú ako prírodný pilník na päty. Jej význam je však hlbší. Ide o pórovitú horninu, ktorá vzniká pri sopečnej erupcii pod vodou. Pemza je prakticky sopečné sklo, no vďaka svojej nízkej hustote dokáže plávať.“
Jaroslav Lexa, vulkanológ, Ústav vied o Zemi SAV: „Pemza vzniká z roztavenej horniny, tak ju nazývame ako magma alebo láva. A v tom prípade, keď za vysokého tlaku v tejto láve je rozpustená voda, tak pri vulkanickej erupcii, keď sa ten tlak uvoľní, tá voda sa oddeľuje z tej taveniny, vytvára samostatné bublinky, hej a tú horninu napení.“
Karolína Kučerová: „Takto pri súostroví Tonga vznikla aj pemza, ktorá sa momentálne plaví Tichým oceánom. Veľká je asi ako polovica Bratislavy a mieri k austrálskemu pobrežiu. Za deň pritom prepláva 10 až 30 kilometrov. Viacerí odborníci sa zhodujú, že tento obrovský pás pemzy môže predstavovať záchranu pre Veľkú koralovú bariéru.“
Scott Bryan, geológ: „Každý kúsok pemzy je v podstate dopravný prostriedok pre nejaký organizmus. Budeme mať milióny až miliardy jedincov z desiatok rôznych druhov, ktorí všetci spoločne doplávajú k pobrežiu. Všetci zdraví a hľadajúci nový domov.“
Karolína Kučerová: „Najväčší koralový útes na svete, ktorý vidieť aj z vesmíru, posledné roky bledne. Vplyvom globálneho otepľovania je voda v tejto oblasti stále teplejšia a koraly sa v nej doslova uvaria a zahynú. Vedci preto dúfajú, že koralom dodá novú energiu práve obrovská pemza. Otázne však je, či sa k Austrálii vôbec dostane.“
Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MI)
Kľúčové slová:vedy o Zemi a enviromentálne vedy
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?