Rast slovenskej ekonomiky sa spomalil

09. 09. 2019

Na začiatku roka slovenská ekonomika ešte napredovala výrazným tempom, jej vývoj sa však v 2. štvrťroku spomalil.  Podpredseda Štatistického úradu SR František Bernadič vysvetlil, že pod spomalenie sa podpísal najmä priemysel a pokles vývozu do zahraničia. Naopak, domáci dopyt zaznamenal ekonomický rast.

(06. 09. 2019; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18.00; Chantal Staruchová, Juraj Jedinák)

Rozhlasová stanica Slovensko - logoJuraj Jedinák, moderátor: „Rast slovenskej ekonomiky sa spomalil. Štatistický úrad informoval, že také pomalé tempo nezaznamenal takmer 6 rokov. Podľa analytikov to ešte nemusí byť koniec, o krízu však podľa nich nejde.”

Chantal Staruchová, redaktorka: „Kým na začiatku roka slovenská ekonomika ešte napredovala výrazným tempom, jej vývoj sa v 2. štvrťroku spomalil. Podľa spresnených štatistík rástol hrubý domáci produkt medziročne dvojpercentným tempom. Podpredseda Štatistického úradu František Bernadič vysvetľuje, že pod spomalenie sa podpísal najmä priemysel a pokles vývozu do zahraničia. Naopak, domáci dopyt zaznamenal ekonomický rast.”

František Bernadič, podpredseda Štatistického úradu SR: „Už dlhší čas sme sledovali pokles ekonomickej aktivity napríklad v Nemecku, ktorý je náš kľúčový ekonomický partner. Zaznamenávame pokles objednávok zo strany tohoto najvýznamnejšieho nášho partnera. To znamená, keď nemáme dopyt, nemáme objednávky, tak to pôsobí tlmiaco na rast produkcie.”

Chantal Staruchová: „Dodal, že na našu ekonomiku pôsobí aj opatrnosť podnikov pre blížiaci sa brexit a aj otázka obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Analytik zo Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž si myslí, že ak sa rast ekonomiky v najbližšom čase nezrýchli, slovenskú ekonomiku čakajú horšie časy.“

Vladimír Baláž, analytik, Slovenská akadémia vied (telefonát): „Celý ten pokles, najmä toho exportu trvá dajme tomu rok alebo dokonca už po pol roku by sa prejavili vážne problémy, pretože koniec-koncov nás živia fabriky. Keby tieto fabriky mali nejaké dlhodobé problémy, tak to sa potom premietne aj do tých ostatných sektorov.”

Chantal Staruchová: „Ľuboslav Kačalka, analytik Hospodárskych novín tvrdí, že si spomalenie netreba zamieňať s ekonomickou krízou. Upozorňuje, že slovenská ekonomika stále rastie.”

Ľuboslav Kačalka, analytik Hospodárskych novín (telefonát): „Ľudia, pokiaľ boli naučení, že zarobia viac, môžu si viac dovoliť, tak toto už nebude. V konečnom dôsledku hovoríme o tom, že ľudia by na jednej strane mali sa správať zodpovedne, na druhej strane sa aj budú správať zodpovedne, a to je ten ekonomický paradox, že v takom prípade samozrejme tá ekonomika porastie možno ešte o trošku pomalšie.”

Chantal Staruchová: „Ubezpečuje však, Európska centrálna banka má práve na takéto spomaľovanie pre členov eurozóny pripravenú sériu opatrení, ktoré by mali zabezpečiť, že spomaľovanie už pokračovať nebude.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online, s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod , štatistika, ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač