Vedci prišli o výskumné plochy v TANAP-e

24. 09. 2019

V Západných Tatrách vyšla na povrch medzinárodná blamáž. Česká zemědělská univerzita v Prahe prišla v slovenských horách o viaceré výskumné plochy. Skúmali staré horské lesy, ale začali tam pracovať lesníci. Medzinárodný vedecký výskum sa znehodnotil.

RTVS Jednotka(20. 09. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19.00; Jozef Kubánek, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „V čase diskusií o klíme, v Západných Tatrách vyšla na povrch medzinárodná blamáž. Česká zemědělská univerzita v Prahe prišla v slovenských horách o viaceré výskumné plochy. Skúmali staré horské lesy. Lenže lesníci tam začali pracovať, aby podľa ich slov, odvrátili lykožrútovu kalamitu. Medzinárodný vedecký výskum sa znehodnotil."

Jozef Kubánek, redaktor: „Vedecký tím z Českej zemědělskej univerzity v Prahe mal v lokalite Kasne v Tatranskom národnom parku niekoľko výskumných plôch. Nachádzali sa tu stromy staršie ako dvestopäťdesiat rokov. V spolupráci s občianskym združením Prales tu vedci monitorovali vývoj horských smrekových lesov."

Marián Jasík, OZ Prales: „Ako vidíme, tých zásahov, tých spílených a odkôrnených stromov je tu pomerne veľa. A to, čo my sledujeme na tých pralesoch, ten prirodzený vývoj, tu už nemôžeme ani skúmať.”

Jozef Kubánek: „Projekt pritom prebieha v niekoľkých európskych krajinách.”

Miroslav Svoboda, Česká zemědělská univerzita v Prahe (preklad z českého jazyka): „Výskum prebieha nielen na Slovensku, ale prebieha v ďalších krajinách Európy. A samozrejme to, že prichádzame o tie plochy, do ktorých sme investovali veľa času, úsilia, ale aj peňazí, tak pre nás znamená veľkú vedeckú stratu. A to je prvý prípad toho, kedy sme prišli o plochu v národnom parku.”

Jozef Kubánek: „Podľa Štátnych lesov TANAP-u zlyhala komunikácia.”

Maroš Petrík, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u: „Na výskumnú činnosť bola spísaná dohoda. Výskum vykonali. Ale o tom, kde umiestnili trvalé výskumné plochy nás neinformovali a tak sme ich ani pri našej najlepšej vôli nedokázali pri následných hospodárskych zásahoch ochrániť.”

Jozef Kubánek: „Problémom je aj názorový rozkol medzi lesníkmi a vedeckými pracovníkmi. Občianske združenie Prales začalo pred desiatimi rokmi mapovať pralesy na Slovensku. Identifikovali viacero nových pralesových lokalít, medzi nimi aj Kasne. Štátne lesy TANAP-u však toto mapovanie spochybnili a aj preto v niektorých lokalitách v treťom stupni ochrany postupne spracovávali lykožrútovu a veternú kalamitu, vrátane Kasní.”

Ján Krušpán, vedúci ochranného obvodu Oravice: „Nie, nebol to prales. To, že, keď sa to niekomu páči alebo je to otázka pocitu, tak to je ešte veľmi málo na to, aby sa to určilo, že toto prales je.”

Miroslav Svoboda: „Patrí to do zóny najcennejších častí lesa v Západných Tatrách a z toho dôvodu si myslím, že tieto zásahy tam nemajú mať miesto.”

Jozef Kubánek: „Situácii neprospieva ani chýbajúca zonácia Tatranského národného parku, ktorá by jasne určovala, kde sa zasahovať môže a kde naopak nie. Envirorezort tvrdí, že s blížiacou sa zmenou legislatívy, sa jej finalizácia urýchli.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo, vysoké školy, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač