Klimatická konferencia na Slovensku

07. 10. 2019

Odborníci na 2. klimatickej konferencii na Slovensku sa zaoberali problémami klimatickej zmeny. Jedným z nich je úroveň oxidu uhličitého v atmosfére, ktorá dosahuje hodnoty spred 15 miliónov rokov. Veľká časť spoločností napriek tomu zatvára oči pred týmito problémami. Mnohí dokonca považujú klimatickú zmenu za výmysel.

TV TA 3(06. 10. 2019; TV TA3; Hlavné správy; 18.30; Lenka Ježová, Zuzana Straková Wenzelová; Igor Haraj)

Zuzana Straková Wenzelová, moderátorka: „Odlesňovanie, znečisťovanie životného prostredia či sústavný ekonomický rast. To sú podľa vedcov hlavné dôvody, ktoré zapríčiňujú… problémom zatvárajú oči, sa pokúsili hľadať odborníci na 2. klimatickej konferencii na Slovensku."

Lenka Ježová, redaktorka: „Úroveň oxidu uhličitého v atmosfére dosahuje hodnoty spred 15 miliónov rokov. Podľa vedcov je to nespochybniteľná známka už prebiehajúcej klimatickej zmeny. Veľká časť spoločností napriek tomu zatvára pred týmto problémom oči. Mnohí dokonca považujú klimatickú zmenu za výmysel."

Katharine Hayhoe, odborníčka na zmenu klímy: „Už vyše 150 rokov vieme, že ťažba uhlia, plynu a ropy a ich spaľovanie vytvára skleníkové plyny. Napriek tomu to musíme ľuďom opakovať znovu a znovu. Prečo? Lebo existujú organizácie, ktoré majú veľa peňazí a ktoré sa úmyselne snažia zmiasť ľudí. Hovoria im, že klíma sa nemení a ľudia nie sú za to zodpovední.”

Dušan Ondrušek, psychológ: „Dochádza k javu, ktorý sa volá plazivá normalita, že tie zmeny sa dejú tak pomaly, že ich vlastne ani neregistrujeme, až na konci zrazu zistíme, že niečo sa stalo vlastne a to znamená, že sa ľudia nezmobilizujú vtedy, kedy by sa mali mobilizovať.”

Lenka Ježová: „Klimatickej zmene je venovaná zvýšená pozornosť v posledných rokoch. Verejnosť pozná najmä švédsku aktivistku Gretu Thunberg. Odštartovala protestné hnutie Fridays for Future. Študenti po celom svete štrajkujú, aby vlády začali viac počúvať vedcov, ktorí bijú na poplach a hovoria o šiestom masívnom vymieraní druhov. Medzi prvé obete pritom podľa nich môžu patriť práve ľudia."

Daniela Piršelová, organizátorka klimatickej konferencie: „Pracujem v médiách, veľa ľudí okolo mňa v nich pracuje, ale tu existenčnú tému 21. storočia obrovský problém pre celú planétu a pre život ako taký v nich stále dostatočne nie je. To ma motivovalo k tomu, aby som vytvorila nejaký vlastný priestor, kde zdieľať informácie.”

Jozef Pecho, klimatológ: „Nie je to téma na Slovensku, žiaľbohu, zatiaľ ani veľmi politická téma, celkovo je to aj vidieť v našich relatívne slabých záväzkoch, respektíve v tom, ako sa tá politická diskusia na Slovensku posúva.”

Lenka Ježová: „Aj to je podľa odborníkov dôvodom, prečo sa u nás o tému klimatickej zmeny zaujíma len hŕstka Slovákov.”

Návštevníci klimatickej konferencie: „By sme mali chrániť životné prostredie a planétu, na ktorej žijeme, pretože ja a moje budúce deti možno budeme žiť úplne v iných podmienkach.”

Lenka Ježová: „Podľa vedcov je dôležité zabojovať o budúcnosť Zeme v najbližších 12-tich rokoch. Potom môže byť na odvrátenie mnohých katastrof neskoro."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
konferencie, vedy o Zemi a enviromentálne vedy, vzdelávanie, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Spoločenské vedy

Tlač