Ceny za vedu a techniku získalo 17 odborníkov

12. 11. 2019

Slovenskí vedci a výskumníci si na galavečere prevzali ceny za vedu a techniku za rok 2019. Ich držiteľmi sú jednotlivci, aj tímy odborníkov úspešní v rôznych oblastiach vedeckého a technického výskumu a vývoja. Ministerstvo školstva udeľuje ceny tradične počas Týždňa vedy a techniky.

RTVS Jednotka - logo(08. 11. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19.00; Klára Grausová, Janete Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Slovenskí vedci a výskumníci si na slávnostnom galavečere prevzali tohtoročné ceny za vedu a techniku. Ich držiteľmi sú jednotlivci, aj tímy odborníkov úspešní v rôznych oblastiach vedeckého a technického výskumu a vývoja. Ministerstvo školstva ceny udeľuje tradične počas Týždňa vedy a techniky."

Klára Grausová, redaktorka: „O kariére v oblasti vedy a výskumu sníva v detstve asi iba málokto. Cesta za svojím vysnívaným povolaním však môže človeka zaviesť aj tam, kde nikdy nečakal, že sa ocitne."

Marek Franko, ocenený v kategórii Osobnosť vedy a techniky: „Ako som chcel byť rušňovodič a postupne, ako som študoval, skončil som strednú školu. Ale potom som si povedal, ale ešte by som mohol študovať ďalej. Každým povedzme dňom, týždňom som sa posúval niekam a učil som sa od starších kolegov a postupne sme urobili celú lokomotívu.”

Klára Grausová: „Osobnosti vedy a techniky, Celoživotné zásluhy, Vedeckotechnické tímy, Mladí vedci do 35 rokov, ako aj Popularizátori vedy. To je 5 oceňovaných kategórií. Sú u nich odborníci na prírodné vedy ako fyzika či matematika, experti na elektrotechniku, jadrovú fyziku, medicínu a na ďalšie vedecké oblasti."

Sibyla Mislovičová, ocenená v kategórii Popularizátor vedy: „Jednoducho človek si nájde vždy nejakú oblasť, môže skúmať niečo, čo nemusí byť úplne také nezáživné, ako sa možnože myslí, že veda je nezáživná, ale niekedy je to úplne dobrodružné, pretože zistíte rozličné veci. A vravím, ten bonus je to, že sa môžete aj stretávať s ľuďmi a komunikovať s nimi."

Attila Tóth, ocenený v kat. Osobnosť vedy a techniky do 35 rokov: „Väčšinou robíme aplikovaný výskum, zameriavame sa na rôzne oblasti vlastne tvorby a plánovania krajiny a ja konkrétne sa venujem plánovaniu, tvorbe a implementácii zelenej infraštruktúry v mestách a na vidieku."

Mária Zentková, ocenená v kategórii Popularizátor vedy: „Mám pocit, že nastupuje nová generácia rodičov, ktorí sa aktívne zapájajú a chcú deťom dopriať zážitky aj v oblasti prírodných vied. Veda a teda aj fyzika je plná emócií, súťaživosti."

Klára Grausová: „Celkovo počas galavečera ocenilo ministerstvo školstva 17 vedeckovýskumných a technických pracovníkov, pracovníčok a tímov.”

Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (nom. SNS): „Som veľmi šťastná, že aj týmto spôsobom môžeme priblížiť televíznym divákom ich každodennú prácu, ich snahu, ich zanietenosť pre vedu a ďalej popularizovať vedu a výskum na Slovensku."

Klára Grausová: „Úspešných odborníkov v oblasti vedy a techniky oceňuje rezort školstva už 11 rokov."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky, ceny za vedu a techniku, vzdelávanie, osobnosti vedy, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy, Lekárske vedy , Spoločenské vedy

Tlač