Vo Svidníku začínajú vyrábať ekoriad

25. 11. 2019

Niektoré kaviarne v Prešove spustili zhruba pred tromi mesiacmi projekt Vráť ma. Namiesto plastových pohárov používajú vratné bambusové. Tzv. ekologický alebo biologicky rozložiteľný riad sa bude vyrábať aj na Slovensku. Výrobu papierových pohárov a slamiek spúšťa firma vo Svidníku.

RTVS Jednotka - logo(23. 11. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19.00; Róbert Lata, Janete Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Takzvaný ekologický alebo biologicky rozložiteľný riad sa už bude vyrábať aj na Slovensku. Výrobu papierových pohárov a slamiek spúšťa firma vo Svidníku. Uplatnenie nájdu najmä na rôznych akciách, po ktorých ostáva množstvo odpadu."

Róbert Latta, redaktor: „Zhruba pred tromi mesiacmi spustili niektoré kaviarne v Prešove projekt Vráť ma. Používajú namiesto plastových pohárov vratné bambusové. K projektu sa pripojila aj Prešovská univerzita."

Anna Polačková, hovorkyňa Prešovskej univerzity: „Študent si môže odniesť akýkoľvek nápoj vo vratných bambusových pohároch, ktoré sú alternatívou k jednorazovým plastovým pohárom."

Róbert Latta: „Pri obdobných aktivitách doteraz ich iniciátori počítali s tým, že sa takýto riad musí doviezť zo zahraničia. Napríklad zmienené poháre sa vyrábajú v Číne."

Viktor Štefančík, barista: „On bol vyrobený v Číne, ale dovezený je tu, už je ich dovezených, čo ja mám informáciu, okolo 10 až 20-tisíc, čiže už tú uhlíkovú stopu zanechal."

Róbert Latta: „Takzvaný ekoriad sa už začal vyrábať aj na Slovensku. Zatiaľ firma v skúšobnej prevádzke vyrába papierové poháre a slamky."

Vladimír Ducár, konateľ firmy: „Som zástanca toho, aby sa robilo niečo s odpadom, či už komunálnym a hlavne tým plastovým, a takáto výroba tohto typu na Slovensku dosiaľ nebola."

Róbert Latta: „Firma získala zhruba 200-tisíc eurofondov a zatiaľ zamestnáva 10 ľudí. Postupne chce ich počet zdvojnásobiť."

Michal Pavelčák, zamestnanec: „Je mi ľúto, že často keď som chodil do lesa, nachádzal som veľa plastového odpadu."

Iveta Šupšáková, zamestnankyňa: „Bola som zamestnaná, po siedmich rokoch som zmenila zamestnávateľa. Trošku to už chcelo zmenu."

Róbert Latta: „Ekológ hovorí, že výroba rozložiteľného riadu je dôležitá a je lepšie, ak sa nemusí dovážať, keďže pritom sa tiež prostredie zaťažuje."

Radoslav Smoľák, Katedra ekológie Prešovskej univerzity: „Pri rozklade tohto odpadu sa produkuje len oxid uhličitý, voda a rastlinná biomasa, bez produkcie akýchkoľvek chemických toxických látok, ktoré sú sprievodným efektom rozkladu bežného komunálneho odpadu."

Róbert Latta: „Ekológ však dodáva, že ani odpad z papierového riadu by nemal končiť na skládkach, ale v kompostárňach, kde sa zhodnotí."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, vedy o Zemi a enviromentálne vedy, vysoké školy, vzdelávanie, inovácie

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač