Vyslanci šíria dobré meno Slovenska

16. 12. 2019

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil špičkovému dizajnérovi Jozefovi Kabaňovi, lektorka slovenského jazyka Anne Kyppö a prevádzkovému riaditeľovi leteckej spoločnosti Martinovi Sedlackého, ocenenie Vyslanec dobrej vôle za šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

RTVS Jednotka(13. 12. 2019; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19.00; Veronika Čokinová, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vedľa seba špičkový automobilový dizajnér, lektorka slovenského jazyka a prevádzkový riaditeľ leteckej spoločnosti. Vďaka svojej šikovnosti a práci sú vo svete úspešní. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák im za šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí udelil ocenenie Vyslanec dobrej vôle. Ministerstvo zahraničných vecí ho odovzdalo už po siedmy raz."

Veronika Čokinová, redaktorka: „Anna Kyppö sa o možnosti učiť slovenčinu v Helsinkách dozvedela náhodou. V cudzine sa usadiť neplánovala, no splnila si tam sen. Dnes je lektorkou slovenského jazyka na fínskej univerzite.”

Anna Kyppö, lektorka slovenského jazyka pôsobiaca vo Fínsku: „Vyučovanie slovenčiny, prekladanie, šírenie slovenskej kultúry je pekná vec, ale pre mňa to bola hneď ako pocta slovenčine, lebo však konečne niekto zbadal, že vlastne slovenčina vo svete je niečo veľké.”

Veronika Čokinová: „Jozefa Kabaňa vždy fascinovalo výtvarné umenie. V kombinácii s technológiami a automobilovým priemyslom si splnil svoj celoživotný sen stať sa automobilovým dizajnérom."

Jozef Kabaň, automobilový dizajnér pôsobiaci v Nemecku: „Mal som to šťastie a tú možnosť pracovať pre rôzne značky. Bolo to krásne pracovať s rôznymi tímami, mať možnosť učiť sa od veľmi výnimočných ľudí. A aj vďaka tomu som mal možno tú česť dneska prevziať tak významné ocenenie.”

Martin Sedlacký pracoval 7 rokov v americkej poradenskej spoločnosti, ktorá ozdravovala firmy v európskych i ázijských krajinách. V tom čase dostal ponuku zachrániť lotyšské národné aerolinky pred krachom. Dnes je ich prevádzkovým riaditeľom.”

Martin Sedlacký, prevádzkový riaditeľ lotyšskej leteckej spoločnosti: „Čím viac cestujem, tým viac som rád, odkiaľ som a tým viac som na Slovensko hrdý. Takže ja by som odporučil, choďte cestovať, choďte mať skúsenosti zo zahraničia, ale nakoniec sa treba vrátiť naspäť.”

Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (nom. Smeru-SD): „Som hrdý na Slovensko a radi sa sem vracajú. Je to vlastne taký ďalší dôkaz, že Slovensko je naozaj krajina skvelých nápadov a skvelých ľudí a že naši ľudia sa vo svete nestratia a zároveň nezabúdajú, odkiaľ prišli.”

Veronika Čokinová: „Pre mladých ľudí, ktorí hľadajú svoje uplatnenie za hranicami, sú vyslanci dobrej vôle často vzorom a inšpiráciou, že vedomosti a tvrdá práca sa presadia všade vo svete.”

 

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)   

Kľúčové slová:
pedagogické vedy , dizajn, doprava

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy, Spoločenské vedy

Tlač