Hosťom Vedy v CENTRE bol prof. PhDr. Anton Heretik, PhD.

29. 01. 2016

prof. PhDr. Anton Heretik, PhD.

Hosťom vedeckej kaviarne dňa 28. 1. 2016 bol významný klinický a forenzný psychológ, psychoterapeut prof. PhDr. Anton Heretik, PhD., z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Vo svojom vystúpení na tému Ľudská agresivita z pohľadu forenznej psychológie, okrem iného uviedol: „Vražda je extrémna agresia s nezvratnými dôsledkami. Extrémna agresia však tvorí len povestný vrchol ľadovca násilia medzi ľuďmi. Je preto vhodným modelom štúdia ľudskej agresie vôbec. Každý človek je agresor a za určitých okolností sa môže stať i vrahom!“

Uznávaný súdny znalec hovoril o ľudskej agresivite z pohľadu svojej 35-ročnej praxe, kedy analyzoval a posudzoval agresivitu stoviek páchateľov tých najzávažnejších zločinov. Hovoril tiež o metódach forenznej agresológie, cieľoch forenzno-psychologickej agresológie, motivácii trestných činov, rodinnej a osobnej anamnéze páchateľov vrážd, výstupoch pre klinickú a spoločenskú prax atď.

Okrem iného sme sa dozvedeli, že priemerný vek páchateľov vrážd je 32,7 roka. Podiel mužov na vraždách je 83 % a žien 17 %.

Veda v CENTRE 28.1.2016

Do vedeckej kaviarne prišlo takmer 170 účastníkov a živé vysielanie sledovalo ďalších 200 záujemcov. Podujatie moderovala PhDr. Zuzana Hajdu.

Marta Bartošovičová

Foto: Ján Michálik (portrét) a Marián Zelenák

Viac informácií obsahuje reportáž z podujatia pod názvom Ľudská agresivita z pohľadu forenznej psychologie

Aktuálne číslo Všetky aktuality

Tlač