Čarovné gény

10. 01. 2014

(06. 01. 2014; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 13/13; HABARA Peter)

Natália FÓNOD BABINCOVÁ, moderátorka: „Prívrženci aj odporcovia genetiky a niektorých jej metód hľadajú hranicu medzi vedou a etikou. Americkí lekári totiž umožnili niektorým rodinám, aby využili pri nevyliečiteľných ochoreniach génové inžinierstvo."

Andrea SMITHOVÁ, matka detského pacienta: „Skúšali už naozaj všetko, no nechcem znieť ako hysterka, ale nevedie to vyliečiť a ani s tým niečo urobiť."

Peter HABARA, redaktor: „Andrea je iba jednotlivec v rade zúfalých matiek a rodín, ktorých deti trpia nevyliečiteľnými chorobami. Jej syn a jedna dcéra vyzerajú na prvý pohľad normálne. Trpia ale zákernou chorobou obličiek. Ochorenie sa nedá priamo vyliečiť, iba potlačiť. Lekárska veda ale už dnes dokáže všeličo. Zasahovať do génov zatiaľ nie je povolené všade. Chorý jednotlivci ale môžu podstúpiť génovú terapiu pod hlavičkou výskumu. Kontroverzné pokusy robia napríklad v detskej nemocnici vo Wisconsine."

Howard JACOB, riaditeľ Centra molekulárnej genetiky vo Wisconsine: „Vaše DNA obsahuje informácie o rizikách, ktoré na vás čakajú. Myslím si, že v budúcnosti zmenou tejto informácie zabránime vzniku chorôb."

P. HABARA: „Veľa pacientov už teraz míňa ročne státisíce dolárov na lieky. Ani procedúry s génmi ale nie sú najlacnejšie. Poisťovne ich neuhrádzajú, stoja okolo 17-tisíc dolárov. V budúcnosti by na základe dedičných predispozícií mohli lekári bez problémov určovať liečbu, ktorú telo pacienta prijme. Koľko to ale bude trvať, si ale netrúfa povedať ani jeden odborník."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI) 

Kľúčové slová:
biologické vedy, medicínske inžinierstvo, biotechnológie v zdravotníctve

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač