GLOBE at Night 2014 začína v pondelok aj na Slovensku

20. 01. 2014

Globe at NightProjekt GLOBE at Night začína svoj deviaty ročník. Zapojiť sa môžete aj Vy! Po prvýkrát bude kampaň prebiehať počas celého roka, v dvanástich termínoch: 20. – 29. január, 19. – 28. február, 21. – 30. marec, 20. – 29. apríl, 19. – 28. máj, 17. – 26. jún, 16. – 25. júl, 15. – 24. august, 15. – 24. september, 14. – 23. október, 12. – 21. november a 11. – 20. december. Okrem súhvezdí Orión (január, február, marec) a Lev (apríl, máj) sa tento rok budú pozorovať aj súhvezdia Herkules (jún, júl, august), Labuť (september), Pegas (október) a Perzeus (november, december).


Prvá časť kampane začína už v pondelok, 20. januára. Každá z dvanástich častí kampane je desaťdňová, pozorovania môžete odoslať online pomocou webovej aplikácie, ktorá je v slovenskom jazyku. Viac informácií nájdete v časti Pozorovanie a O akcii.

O projekte

Svetelné znečistenie je vážnym celosvetovým problémom dnešnej civilizácie. Týmto problémom sa zaoberá aj projekt GLOBE at Night. Ide o medzinárodný projekt, ktorý spája ľudí z celého sveta vo vedeckej kampani. Cieľom je zvýšiť povedomie každého z nás o dôsledkoch svetelného znečistenia. Svetelné znečistenie ničí nielen naše „právo na hviezdy“, ale rovnako poškodzuje rastliny a negatívne ovplyvňuje mnohé živočíchy na Zemi, netreba však zabudnúť ani na ľudské zdravie a v neposlednom rade ide o plytvanie energiou a v konečnom dôsledku financiami.

Počas ôsmich rokov projektu GLOBE at Night sa svojimi 100 tisícmi meraniami zapojili ľudia zo 115 krajín sveta a každým rokom pribúdajú merania z nových krajín. GLOBE at Night sa tak stalo jednou z najúspešnejších osvetových kampaní o svetelnom znečistení na svete.

Takmer 93 % pozorovaní v minulom roku bolo odoslaných z 20 krajín, takmer polovica všetkých bola odoslaná z USA (14 % všetkých bolo z Arizony). Medzi ďalšie krajiny s najvyšším počtom pozorovaní patria India (viac ako 2000), tretie miesto patrí Južnej Kórei (okolo 940 pozorovaní). Medzi ďalšie úspešné krajiny patria – Poľsko, Kanada, Maroko, Japonsko, Čile či Rumunsko.  

 Viac ako dve z piatich meraní ukazovali limitnú magnitúdu 3 – 4, čo je bežná hodnota v stredných až väčších mestách. 83 % meraní bolo odoslaných z oblastí postihnutých svetelným znečistením a len 17 % (menej ako 1 z 5 meraní) z oblastí odkiaľ je viditeľná na oblohe Mliečna dráha.  

Ak sa chcete pridať aj vy, je to naozaj jednoduché. Stačí sa po západe Slnka, keď už je dostatočná tma (astronomická noc) v určených termínoch, pozrieť na oblohu, nájsť vytipované súhvezdia a porovnať skutočnú oblohu s mapkami.  

Aj Vaše pozorovanie môže prispieť k monitoringu svetelného znečistenia!  

Po odoslaní môžete svoje pozorovania porovnať s tisíckami ďalších z celého sveta. Porovnaním pozorovaní z centra mesta a jeho okraja, či vidieku sa každý môže sám presvedčiť o úrovni svetelného znečistenia v týchto miestach.

Zdroj: GLOBE at Night

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy, biologické vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač