Kliešte sú aj v zime

10. 01. 2014

(03.01.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 23/25; LAŽO Stano)

Janette ŠTEFÁNKOVÁ, moderátorka: „Kliešte nás ohrozujú aj v zime. Ide o kliešte lesostepné. O ich mimoriadnej aktivite sa presvedčili parazitológovia v Zádielskej doline pri Košiciach. Za necelú hodinu chytili 18 jedincov."


Stano LAŽO, redaktor: „Kliešť lesostepný je na rozdiel od kliešťa obyčajného aktívny práve od októbra do apríla a počas leta spí."


Branislav PEŤKO, riaditeľ Parazitologického ústavu SAV Košice: „Jeho biotopmi sú v podstate lesokroviny na rozhraní karpatských pohorí, lesov a nížin a jednou z týchto lokalít, kde je dosť častý je Slovenský Kras."


S. LAŽO: „Najmä v tomto počasí bez snehovej prikrývky a s teplotami nad nulou je mimoriadne aktívny. Nevadí mu však ani sneh a mráz."

B. PEŤKO: „Aj tento kliešť je prenášačom zápalu mozgových blán tak ako kliešť obyčajný, ktorý sa vyskytuje v tom letnom období. Takže v podstate ani v zime nemáme od týchto kliešťov pokoj."

S. LAŽO: „Rovnako môže preniesť na človeka aj lymskú boreliózu. Na klinike infektológie košickej Univerzitnej nemocnice už zaznamenali prípady týchto ochorení aj počas uplynulých dní."

Lenka BALOGOVÁ, klinika infektológie UN LP Košice: „Prichádzajú so začervenaním na koži, teda príznakmi prvého štádia lymskej boreliózy alebo druhý najčastejší prípad sú bolestí kĺbov."

S. LAŽO: „Oproti letným mesiacom je týchto prípadov menej, chráni nás totiž viacero vrstiev oblečenia. Súčasne na toto obdobie teplé počasie môže spôsobiť aj prebudenie najväčšieho kliešťa pijaka. Ten je však nebezpečný najmä pre psov, na ktorých prenáša smrteľnú babeziózu. Stano LAŽO, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MI)

Kľúčové slová:
biologické vedy, zdravotné vedy, veterinárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač