Mladí vtipmi ukazujú, že ich veda baví

29. 01. 2014

BRATISLAVA, 21. 1. 2014 – Už ôsmy raz ocenilo občianske združenie SCHOLA LUDUS najlepšie vtipy v súťaži Vedecký obrázkový vtip. Najlepšie z nich nájdete od 14. februára 2014 v priestoroch Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave na Lamačskej ceste 8/A. Príďte sa zasmiať, zamyslieť i zabaviť. Aj vy sa môžete stať autormi či spoluautormi textov, komentárov i nových vtipov.

Čaro vtipu spočíva aj v tom, že nás baví a každý ho môže vnímať po svojom. Dôležité ale je, že tvorba, pochopenie a/alebo interpretácia dobrých obrázkových vtipov rozvíja aj pro-vedecké zručnosti, ako sú uchopenie problému, laterálne myslenie či predstavivosť. A práve tieto zručnosti sú základom  tvorivosti a vedeckej práce, a mali by byť aj súčasťou každého učenia.

Do súťaže SCHOLA LUDUS „Vedecký obrázkový vtip 2013“ prišlo 219 vtipov, z toho 140 vtipov od žiakov základných škôl, 63  od študentov stredných škôl a 16 vtipov od zmiešaných tímov (rodičia a deti, učitelia a žiaci) resp. dospelých. Vtipy hodnotila laická verejnosť cez on-line hlasovanie i odborná porota zložená z odborníkov z oblasti vedy a vzdelávania. Ocenené vtipy a mená ich autorov nájdete na atránke www.scholaludus.sk.

Najlepšie vtipy zo súťaže Vedecký obrázkový vtip 2013 budú sprístupnené širokej verejnosti v dňoch 14. 2. – 21. 3. 2014 na výstave, ktorú pripravili organizátori súťaže – občianske združenie SCHOLA LUDUS v spolupráci s Národným centrom pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.
Po jej skončení vo výstavných priestoroch Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave na Lamačskej ceste 8/A, výstava poputuje postupne aj do viacerých škôl,  centier voľného času a kultúrnych  zariadení na celom Slovensku.

Nová súťaž štartuje už v prvej polovici tohto roka na portáli http://www.scholaludus-online.sk

Po kliknutí na plagát, zobrazí sa v pôvodnom rozlíšení

(MI)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky

Tlač