Na Slovensku začína pôsobiť nový telekomunikačný operátor

10. 01. 2014

(9. 1. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál; 18.00; por. 5/8; RÁCZ Zoltán)

F. DOMOVEC, moderátor: "Na Slovensku začína pôsobiť nový telekomunikačný operátor. Aj to je výsledok úspešnej dražby voľných frekvencií, vďaka ktorej sa u nás zlepšia najmä dátové služby. Začne sa využívať rýchlejšia 4G sieť. Príchodom nového operátora sa tiež očakáva zlacnenie internetu a neskôr aj hovorov."

Z. RÁCZ, redaktor: "Príchod nového operátora je podľa hovorcu Úradu pre elektronickú komunikáciu a poštových služieb Romana VAVRA príjemným prekvapením, čo by sa podľa neho malo prejaviť novými technológiami a lacnejšími službami."

R. VAVRO: "Dobrým príkladom je Francúzsko, kde takisto vstupuje štvrtý mobilný operátor. To znamenalo veľmi rýchle nasadenie nových technológií, rozvoj nových služieb a veľmi atraktívne ceny pre koncových užívateľov."

Z. RÁCZ: "Prilepší si aj štátny rozpočet, ktorému z dražby frekvencií pritečie takmer 164 miliónov eur. Šéf nového operátora na našom trhu telekomunikačnej spoločnosti Swan Miroslav STREČANSKÝ potvrdil, že najskôr sa bude zameriavať najmä na poskytovanie rýchleho internetu, no chce pôsobiť ako plnohodnotný operátor so všetkými službami a sieťou kamenných predajní."

M. STREČANSKÝ: "Chceme poskytnúť normálne konkrétne portfólio zákazníkom, takže nejedná sa o to, že by sme sa chceli nejako úzko špecializovať."

Z. RÁCZ: "V prvej fáze príchodu nového operátora sa zrýchli mobilný internet a dôjde aj k jeho zlacneniu, myslí si analytik portálu MobilMania Filip HANKER."

F. HANKER: "Pokrytie môže dosiahnuť aj na miesta, kde terajší mobilný internet dobré rýchlosti nedosiahne. Podľa mňa ešte operátori do leta urobia všetko pre to, aby zaviazali čo najviac zákazníkov na súčasné služby, lebo keď sa to celé spustí, najmä v prvej fáze pri tom internete, tak ceny pôjdu rapídne dolu. "

Z. RÁCZ: "4G sieť spúšťajú aj ostatní operátori. Vplyv väčšej konkurencie na peňaženky pocítia tí, ktorí využívajú internet v mobiloch či tabletoch, najskôr v druhej polovici roka. Hovory by vplyvom nového operátora mohli zlacnieť až budúci rok. Opäť Filip HANKER."

F. HANKER: "Treba však povedať, že v porovnaní s niektorými inými krajinami, aj so susednými, si môžeme ešte celkom gratulovať, lebo je tu dobre rozvinutý trh a tie ceny sú pomerne malé."

Z. RÁCZ: "Zoltán RÁCZ, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB) 

Kľúčové slová:
informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač