Najstaršie doklady počiatkov kresťanstva na Slovensku

31. 01. 2014

(29. 1. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Popoludnie na Slovensku; 15.50; 5 min.; RAPANTOVÁ Hana)

Hana RAPANTOVÁ, moderátorka: „Nálezy z Bojnej pri Piešťanoch alebo Čiernych Kľačian pri Zlatých Moravciach mohli od 12. novembra minulého roka obdivovať aj návštevníci Vatikánskych múzeí, ktoré ročne navštívi približne päť miliónov ľudí. Táto ojedinelá výstava pod názvom Najstaršie doklady počiatkov kresťanstva na Slovensku sa skončila uplynulú nedeľu. Teraz sa už len exponáty balia a pripravujú sa na cestu späť domov. Je pri tom aj riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied doktor Matej RUTTKAY, s ktorým sa v tejto chvíli spájame telefonicky a ktorému želám dobrý deň."

Matej RUTTKAY: „Dobrý deň."

H. RAPANTOVÁ: „Takže počujeme sa. Vieme povedať, pán doktor, koľko návštevníkov si výstavu pozrelo? Vytlačilo sa, pokiaľ mám správne informácie, 50 tisíc informačných brožúrok. Stačilo toto množstvo, alebo bolo treba urobiť dotlač?"

M. RUTTKAY: „Musím povedať, že presne sme nepočítali, koľko sa návštevníkov zúčastnilo výstavy, ale predpokladám, že ich bolo okolo 200 tisíc. Dotlač sa nerobila, lebo v princípe sme už to nezvládali časovo a ten záujem možnože bol taký, že nie každý si ten materiál bral so sebou. Ale aj podľa miestnych ľudí, ktorí pracujú v múzeách, to bolo okolo 200 tisíc ľudí."

H. RAPANTOVÁ: „U nás na výstavách bývajú podpisové knihy, je teda takým dobrým zvykom, že sa tam ľudia podpisujú, prípadne niečo napíšu. Bola nejaká aj tam, ktorá by mohla slúžiť ako svedectvo tamojších ohlasov na výstavu?"

M. RUTTKAY: „Možnože je to aj naša trošičku chyba, že sme takú knihu nepripravili, aj keď musela by byť trošku pod kontrolou, ale v podstate z toho pre nás možnože je dobré aj od tých miestnych pracovníkov, ktorí tam majú neďaleko taký predajný stánok suvenírov a podobne, ktorí sa veľmi tešili, že sme tam, že prilákalo sa na to miesto v múzeu ešte viac návštevníkov. A teraz boli zase smutní, že odchádzame, že trošku im tie obchody zase klesnú. To je znak toho, že tá návštevnosť tam bola celkom dobrá."

H. RAPANTOVÁ: „Iste áno. Dá sa povedať ktoré z exponátov zaujali najviac?"

M. RUTTKAY: „Ono ani to (...) sme čakali, že ten najväčší obdiv budú práve plakety z Bojnej, (...) a druhým takým najväčším ťahúňom bola pyxida z Čiernych Kľačian, ktorá tam naozaj budila veľkú pozornosť. A čo sme aj my pozorovali v tieto dni, a najmä dámske osadenstvo... veľmi navštevovaná bola vitrína so šperkom veľkomoravským, kde tú naozaj fantasticky, takú technickú prácu, remeselnícku prácu toho 9. storočia, ktorá potom už, žiaľ, na dlhé roky zanikla táto znalosť."

H. RAPANTOVÁ: „Možno bude zaujímavé dozvedieť sa aj to, či ste zaznamenali aj názory z tunajšej archeologickej obce, alebo od historikov?"

M. RUTTKAY: „Máme taký kontakt, vlastne viac menej len s pracovníkmi s archeológmi z múzea a odtiaľ máme teda len dobré ohlasy, musím povedať zo všetkých úrovní, od tých bežných archeológov až po tých vedúcich pracovníkov. Takže verím, že najbližšie sa dočkáme aj nejakých recenzií v odborných periodikách, a to bude pre nás taký, teda znak, že či to bolo teda naozaj odborne dobre, lebo sme presvedčení že áno, lebo určite z hľadiska popularizácie archeológie a kresťanstva a našich nálezov slovenských v zahraničí, to bola určite jedna z najväčších akcií vôbec v posledných desaťročiach."

H. RAPANTOVÁ: „Ja verím, že sme v tejto chvíli zaujali našich poslucháčov a možno je namieste otázka, či bude mať slovenská verejnosť možnosť vidieť na jednom mieste exponáty, ktoré boli vystavené vo Vatikáne."

M. RUTTKAY: „My aj práve pre to, že sme dostávali práve, len ja ako a druhý aj pán riaditeľ historického múzea, Slovenského národného múzea, v podstate možno, že aj stovky mailov, kde nás ľudia prosili o to, aby sme túto výstavu umožnili vidieť našim divákom aj na Slovensku. To teda podporilo tú ideu, že to urobíme a urobíme to relatívne rýchlo. To znamená, že my plánujeme, že už 20. februára na Bratislavskom hrade otvoríme vlastne takú reinštaláciu tejto výstavy. Na slovenské pomery, teda aj slovenčinu, teda jazykovo budeme mať pre slovenského návštevníka pripravenú."

H. RAPANTOVÁ: „Tak to je skvelá správa. Možno na záver ešte otázka, či chystá Slovenská akadémia vied niečo podobné aj v blízkej budúcnosti, ako bola táto výstava."

M. RUTTKAY: „No my máme ešte taký druhý projekt, na ktorom spolupracujeme s českými kolegami, že oni sú lídri tohto nášho projektu a vlastne pripravujeme veľký projekt Veľká Morava. Čo mnohé nálezy sa tam znovu objavia a bude to tá Veľká Morava nie len na Slovensku, ale tá naozaj v tom, povedal by som (...) svete, takže to bude o chvíľku aktuálne. Na budúci rok."

H. RAPANTOVÁ: „O práve ukončenej výstave najstarších exponátov kresťanstva na Slovensku vo Vatikánskych múzeách som sa rozprávala s riaditeľom Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, doktorom Matejom RUTTKAYOM. Veľmi pekne vám ďakujem za informácie a dopočutia."

M. RUTTKAY: „Ďakujem aj ja. Všetko dobré, dovidenia." 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač