Prvá výherkyňa Veľkej súťaže pre učiteľov

07. 01. 2014
Sme veľmi radi, že môžeme uverejniť meno prvej výherkyne VEĽKEJ SÚŤAŽE PRE UČITEĽOV, ktorou je

Mgr. EVA KÚNIKOVÁ pani učiteľka zo Základnej školy R. Dilonga v Trstenej.

Cenou pre výherkyňu je:

letecký zájazd do Barcelony pre 2 osoby na 3 dni.

 Výherkyni srdečne blahoželáme a prajeme krásne zážitky z pobytu v očarujúcej Barcelone!

 ..................................

Pre učiteľov, ktorí chcú objavovať svet s portálom Planéta vedomostí ponúkame ďalšiu atraktívnu cenu...

ISTANBUL

Navštíviť Istanbul znamená ocitnúť sa na skutočne romantickom mieste a chvíľami zaváhať, či toto nie je rozprávka z Tisíc a jednej noci.

Gréci mu dali meno Byzantion, Rimania ho pomenovali Konštantínopol. Od osmanských čias sa táto metropola založená na Bospore, prieplave medzi európskou a ázijskou časťou Turecka, nazýva Istanbul a je jediným mestom ležiacim na dvoch kontinentoch: Ázii a Európe. V Istanbule môžete chodiť po uliciach, kde pochodovali križiaci a janičiari, alebo obdivovať majestátne mešity, nakuknúť do sultánovho háremu, alebo hľadať najlepšie zľavy na miestnych trhoviskách.

Oplatí sa vidieť

Topkapi - neprehliadnuteľný sultánsky palác na brehu Bosporu, postavený z červených pálených tehál. Domov Selima Opitého (sultána, čo sa utopil vo vani, potom ako vypil priveľa šampanského), Ibrahima Bláznivého (sultána, čo sa po štyroch rokoch zavretia v neslávnych celách paláca zbláznil), alebo Roxelany, prekrásnej, ale krutej družky Süleymana Vznešeného. Obrovské záhrady, hárem, múzeum s množstvom prístupných miestností. Na ploche 700 000 m2 vás ohúria nazhromaždené poklady: vzácne vázy z obdobia dynastie Ming, diamanty, miniatúry ozdobené briliantmi, maľby a sochy z čistého zlata či striebra. Najvzácnejšia je dýka Topkapi, po ktorej palác pomenovali. Je pozlátená a v rukoväti má vsadený zelený smaragd veľký ako vajce. Na prehliadku paláca sa oplatí rezervovať si pol dňa.

Modrá mešita - dodnes funkčná obrovská mešita so šiestimi minaretmi a neuveriteľnou architektúrou. V mešite padajú lúče slnka cez nespočetné okná na viac ako 20 000 vzácnych fajansových modrých kachličiek, vďaka ktorým dostala aj svoj názov.

Çemberlitaş - jedna z najstarších a najobdivovanejších pamiatok mesta, stĺp postavený cisárom Konštantínom, na oslavu Konštantínopolu ako hlavného mesta Rímskej ríše v roku 330.

Čarovný Bospor - nočná plavba po Bospore je jednou z najzaujímavejších a určite najromantickejších nočných aktivít v meste, neuveriteľný je výhľad na staré mesto, trblietajúce sa svetlá rybárskych lodí a pomaly premávajúce trajekty. Bospor je považovaný za jednu z najstrategickejších vodných ciest na svete.

Jedinečné nákupy

Grand Bazár - Kapalı Çarşı - Srdce Istanbulu s kilometrami chodníkov, mešitami, bankami, policajnými stanicami, reštauráciami a dielňami mestom v meste. Je to najväčší bazár na svete. Pod jednou strechou je vyše štyritisíc obchodov, šesťdesiat ulíc a pracuje tu okolo tridsaťtisíc ľudí. Nakupovať v Istanbule je nezabudnuteľná skúsenosť.

Ak Vás tieto vety o Istanbule aspoň trošku nadchli a radi by ste niečo z toho zažili na vlastnej koži, zapojte sa do Veľkej súťaže pre učiteľov!

·         získajte prístup na portáli planetavedomosti.iedu.sk,

·         zúčastnite sa odborného metodického školenia k digitálnemu obsahu Planéta vedomostí alebo didaktickej dielne ako nadstavbe týchto školení,

·         buďte aktívni a vytvárajte s týmto obsahom úlohy pre žiakov,

·         vytvorte a zdieľajte vlastné on-line vzdelávacie materiály s nástrojom tuul.sk.

Každý aktívny pedagóg môže získať víkendový letecký zájazd do jednej z 12 metropol Európy (každý mesiac navštívime inú metropolu), letnú dovolenku v Chorvátsku, alebo 5 – dňový pobyt v New Yorku.

Všetky informácie o súťaži nájdete na portáli planetavedomosti.iedu.sk, alebo na Facebooku.

Pre zriadenie prístupu na portál Planéta vedomostí kontaktujte Centrum podpory používateľov Dátového centra rezortu školstva na telefónnom čísle 0800 138 033, prípadne e-mailom na digipedia@iedu.sk.

Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sekcia informatiky

(AO)

Kľúčové slová:
vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač