Úspech ho priviedol z Tesly až do Silicon Valley

30. 01. 2014

(25. 1. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 16/21; KUSÁ Dominika)

Viliam STANKAY, moderátor: „Šikovných ľudí, ktorí dokážu vymyslieť inovácie na svetovej úrovni máme aj u nás. Predstavíme vám Slováka, ktorý vymenil piešťanskú garáž za prácu v americkom Silicon Valley. Roman KIŠŠ je tvorcom prvého ešte československého osobného počítača. Vyrobil ho v roku 1981."

Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka: „Po 40-tke sa presťahoval do Ameriky, kde začínal od nuly. Postupne sa vypracoval na elitného vývojára. 10 krát po sebe ho ocenila aj spoločnosť Microsoft."

Dominika KUSÁ, redaktorka: „Roman KIŠŠ na začiatku svojej kariéry pracoval v závode Tesla v Piešťanoch, ktorú prezýval aj svojou garážou. Tam získal z iných oddelení cenné komponenty, ktoré boli základom prvého československého osobného počítača."

Roman KIŠŠ, tvorca osobného počítača: „Tak som pozliepal tie súčiastky a som ukázal aplikáciu tých súčiastok. Tá prvá aplikácia bola PMI80   to znamenalo piešťanský mikropočítač."

D. KUSÁ: „Ich nástupcovia počítače PMD85 spôsobili obrovský rozruch. Každý ich chcel vlastniť. Keď mal Roman KIŠŠ 42 rokov, rozhodol sa zmeniť svoj život. v roku 1990 odišiel do Kanady na univerzitu do Toronta, kde skladal počítače. Ako vraví, začínal od nuly, no získal cenné referencie, na základe ktorých sa presťahoval do Kalifornie."

R. KIŠŠ: „Tak som sa dostal potom do toho Silicon Valley, kde som robil vo Visa International, kde som mal na starosti určitý malý tím z Indie programátorov, ktorých som mentoroval."

D. KUSÁ: „Takto popisuje tvorbu nových technológií."

R. KIŠŠ: „Čokoľvek vie, odovzdal tú vedomosť, ale nezostaň stáť. Musíš byť vždy to malé delta vpred, lebo kým to ostatní absorbujú tie vedomosti, ktoré ste odovzdali, tak ty už musíš pracovať na niečom inom a to ponúknuť."

D. KUSÁ: „Technológie sa budú podľa tohto vývojára zmenšovať, internet bude rýchlejší a ?"

R. KIŠŠ: „Budú bajočipy, čiže nie občiansky preukaz a podobne, že budú tie implanty na každú osobu a passport nebude, budete ho mať priamo v čipe implementovaný."

D. KUSÁ: „Zaujímavé je, že pán KIŠŠ nepoužíva mobilný telefón. Komunikuje len cez počítač. Dominika KUSÁ, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(MB)

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač