Vedecká kaviareň: vedec František Simančík

31. 01. 2014

(28.01.2014; Rozhlasová stanica Regina; Publicistika; 06.45; 2 min.; -)

Moderátor: "Teraz nás telefónne linky spájajú s materiálovým vedcom, doktorom Františkom SIMANČÍKOM, ktorý pôsobí v rámci Slovenskej akadémie vied, dobré ráno.

Ja som na úvod tejto polhodiny avizoval, že Slovenská akadémia vied bude organizovať počas celého tohto roka sériu Vedeckých kaviarní s takým podtitulom, že Vaša šálka vedomostí. Povedzme si o tejto pripravovanej akcii viac."

F. SIMANČÍK:  "Slovenská akadémia sa snaží trošku popularizovať vedu medzi spoločnosťou, pretože verejnosť si ešte dnes nie celkom dobre uvedomuje, že veda v podstate je základom ďalšieho rozvoja celého nášho života, v podstate jednak z ekonomickej stránky a jednak aj zo strany takej, že treba, aby národ pestoval kreativitu, nie celkom telom, aby sme sa stali len pracujúcimi robotmi, ktorí používajú len ruky, potrebujeme občas používať aj hlavu. Treba si toto uvedomiť a treba samozrejme, aby verejnosť vedela, že veda na Slovensku je, že má celkom zdravý základ, a že je teda je tu celkom dobrá komunita, ktorá by mohla pomôcť tomu, aby sa naša celá táto práca rozvíjala úspešným spôsobom."

Moderátor: "Pripomeňme si, kde sa vlastne tieto Vedecké kaviarne, ktoré organizuje Slovenská akadémia vied, budú organizovať."

F. SIMANČÍK: "Vedecké kaviarne budú v KC Dunaj každý prvý utorok v mesiaci."

Moderátor: "No a vlastne takým pionierom ste vy, pretože vy otvárate už budúci utorok práve túto Vedeckú kaviareň, a ja som hovoril, že rozlúskneme spolu taký malý rébus, že čo majú spoločné rýchle športové autá, penový hliník a slovenská veda."

F. SIMANČÍK:  "Tak ja začínam ako materiálový inžinier s tým, že teda na materiáloch sa dá celkom dobre vysvetliť, že naozaj, bez nových materiálov a bez poznatkov v mnohých materiáloch sa nezaobídeme pri ďalšom rozvoji. My potrebujeme mať nové materiály preto, aby sme mali lacnejšie energie, potrebujeme nové materiály preto, aby sme mali rýchlejšie počítače a na tom sa dá veľmi pekne ukázať, že teda slovenská veda istým spôsobom má dobrý základ pri všetkých technológiách, ktoré sú istým spôsobom..."

Moderátor:  "Také nové, inovatívne alebo možno aj náročné."

F. SIMANČÍK:  "Nové autá, športové autá majú zaujímavosť v tom, že máme materiály vo Formule 1, máme materiály, ktoré teda vieme my vložiť do nových reaktorov, máme materiály vo Ferrari, prvýkrát sme dali výstuhu v automobiloch Audi Q7, kde teda istým spôsobom vieme aplikovať materiál pre ochranu pasažierov pred nárazom a ochrániť ich, keby teda zozadu bola nejaká katastrofa."

Moderátor: "To znamená, že slovenská veda, čo sa týka aj materiálového výskumu, drží krok s tou svetovou. Vy budete o vašich výskumoch hovoriť kedy, ešte to si pripomeňme."

F. SIMANČÍK:  "Ja budem mať prednášku v utorok na budúci týždeň, bude o šiestej v KC Dunaj."

Moderátor:  "Toľko slová materiálového vedca doktora Františka SIMANČÍKA zo Slovenskej akadémie vied."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)

(AO)

Kľúčové slová:
materiálové inžinierstvo

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač