Ak by sa ebola dostala na Slovensko, šírila by sa rovnako ako v Afrike

07. 10. 2014

logo Rádia Expres(06. 10. 2014; Rozhlasová stanica Expres; Infoexpres; 12.00; por. 1/4; Branislav Závodský, Peter Palovič/Michaela Vrábová)

Michaela Vrábová, moderátorka: „Ebola zabila už takmer 3 500 ľudí. Ďalších 7‑tisíc je infikovaných. Ak sa nezastaví jej postup, do konca roka bude infikovaných 1,5 milióna ľudí. Je dôvod sa obávať? Aká je situácia na Slovensku? Pokračuje Braňo Závodský."

Branislav Závodský, redaktor: „Rozsah epidémie je tak obrovský, že vývoj liečiv a vakcín je nutné urýchliť akýmkoľvek spôsobom, aj urýchľovaním klinických testov, tvrdí virológ Slovenskej akadémie vied Boris Klempa. Podľa jeho slov existujú momentálne dve kandidátske vakcíny a dve liečivá, zatiaľ netestované na ľuďoch, a vyrobených je veľmi málo kusov."

Boris Klempa, virológ SAV: „Ten vývoj nebol ešte tak ďaleko a oni nie sú schopní to tak rýchlo prepnúť do nejakej masovej výroby. Samozrejme, že je s tým spojených veľa etických problémov, že keď ich je iba 10‑tisíc, tak kto ich dostane, na základe akých kritérií vyberieme tých, ktorí ich dostanú. Samozrejme, že v prvom rade sa uvažuje o tom, že by to dostal ten zdravotnícky personál."

Branislav Závodský: „Opatrenia prijíma aj náš Úrad verejného zdravotníctva. Úrad je v neustálom kontakte s európskymi kompetentnými orgánmi a situáciu podľa hovorkyne Lenky Skalickej nielen podrobne monitoruje, ale už vykonal aj niekoľko preventívnych krokov."

Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva: „Sme informovali aj ministerstvo dopravy o opatreniach, ktoré Úrad verejného zdravotníctva pripravil v prípade výskytu eboly aj na Slovensku. Pripravili sme aj usmernenie pre ošetrujúcich lekárov, ak by ich navštívil pacient, ktorý sa vrátil z postihnutých krajín. V tejto súvislosti Úrad verejného zdravotníctva pripravil aj informačný leták o ebole."

Branislav Závodský: „Podľa virológa Borisa Klempu ebolu treba brať vážne aj u nás. Spoliehať sa na to, že u nás je klíma iná ako v západnej Afrike, a teda vírus by mal sťažené šírenie, nie je podľa neho správne."

Boris Klempa: „Vírus sa šíri priamym kontaktom s telesnými tekutinami, tak v podstate klíma nehrá rolu. Snáď iba v tom, že v podmienkach tropických sa tí ľudia viacej potia trebárs, a pot takisto obsahuje vírus."

Michaela Vrábová: „Tohtoročná vlna je najhoršou od roku 1976, kedy vírus identifikovali. Včera za jeden deň zomrelo v Sierra Leone 121 ľudí. Situáciu sleduje Peter Palovič."

Peter Palovič, redaktor: „Do západnej Afriky prúdi medzinárodná pomoc a dodávky zdravotníckeho materiálu. Spojené štáty vyslali do oblasti 4‑tisíc vojakov. Pridali sa Čína a Veľká Británia, či dokonca Kuba. Chorobu sa však zastaviť, či aspoň pribrzdiť nepodarilo, čo potvrdil aj britský minister zahraničných vecí Philip Hammond."

Philip Hammond, britský minister zahraničných vecí: „Sme v situácii, keď choroba postupuje rýchlejšie ako medzinárodná pomoc. Pomoc musíme zintenzívniť, chorobu predbehnúť a redukovať počet nanovo nakazených ľudí. Musíme sa dostať do bodu, kedy zastavíme jej šírenie, aby sme mohli chorobu definitívne poraziť."

Peter Palovič: „Ak sa nepodarí zastaviť postup eboly, do konca roka bude infikovaných 1,5 milióna ľudí. Televízia Sky News v Libérii zistila, že miestni obyvatelia už pochopili, že pred chorobou sa musia strániť. Jeden z afrických lekárov sa od vypuknutia choroby s rodinou nevidel."

Africký lekár: „Keď som začal pomáhať, rodina a priatelia, každý sa ma začal báť. Nepustili ma do vlastného domu. Zamknú sa a pred dvere mi len vyhodia jedlo zabalené v plastikovej taške."

Peter Palovič: „Liekov či vakcín na ebolu existuje niekoľko, ani jeden z nich však nie je dostatočne testovaný na ľuďoch a vzhľadom k počtu nakazených je ich minimálne množstvo."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie) 
(MI)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač