Európsky týždeň programovania

22. 10. 2014

logo EKEurópsky týždeň programovania je iniciatíva, s ktorou sa mladí poradcovia obrátili na podpredsedníčku Komisie Neelie Kroesovú. Táto iniciatíva si získala podporu programátorských a vzdelávacích hnutí ako CoderDojo a Rails Girls. Podporujú ho aj hlavné technologické a IT spoločnosti, ako je Facebook, Microsoft, Rovio, Google, SAP, Oracle a Liberty Global, ako aj Európska školská sieť a Veľká koalícia pre pracovné miesta v oblasti digitálnych technológií.

 

Európsky týždeň programovania 2014 sa začal 11. októbra: viac ako 1500 podujatí vdýchne život digitálnemu svetu – v celej EÚ a ďalších krajinách od Nórska po Turecko.

Programovanie sa stáva centrom pozornosti vo chvíli, keď siedmi európski ministri školstva začlenili programovanie do celoštátnych učebných osnov a v ďalších piatich krajinách sa ponúka ako voliteľný predmet. Je najvyšší čas, lebo správy poukazujú na to, že v Európe bude čoskoro chýbať milión odborníkov s digitálnymi zručnosťami.

Okrem toho sa 14. októbra spustila významná nová programovacia platforma pod patronátom zástupcov odvetvia zameraná na podporu učenia sa a výučby programovania, ktorá prinesie oživenie vízie Veľkej koalície  pre pracovné miesta v oblasti digitálnych technológií.

Existuje aj nový „tool kit“ pre deti, dospelých, rodičov, učiteľov i podniky s vysvetlením, ako sa možno do týždňa programovania zapojiť.

Organizátorka týždňa programovania Alja Isaković, jedna z 90 veľvyslancov programovania, sa vyjadrila takto: „Je úžasné, keď vidíte, koľko zanietenia pre túto iniciatívu existuje v každom kúte Európy! Programovanie je zábavné, no zároveň je to prostriedok na prejavenie kreativity poskytujúci skvelé pracovné príležitosti dokonca aj ľuďom, ktorí sa nechcú stať programátormi na plný úväzok. Európskym týždňom programovania chceme vykresať iskru a dosiahnuť, aby čoraz viac ľudí začalo premieňať každý týždeň roka na týždeň programovania a naučilo sa lepšie riešiť problémy.“

Podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová (@NeelieKroesEU), ktorá zodpovedá za digitálnu agendu, uviedla: Programovanie je nová gramotnosť – základný súbor zručností tak pre dievčatá, ako aj pre chlapcov. Nie sú to nudné hodiny informatiky, ale spôsob, ako urobiť všetky predmety zaujímavejšími. Zapojte sa teda do niektorého podujatia vo vašej blízkosti a zlepšite svoje porozumenie digitálneho sveta.“

Viac: Tlačová správa EK

Užitočné odkazy

Aktuálne podujatia vo vašom okolí

Koho môžem vo svojej krajine požiadať o viac informácií – miestni veľvyslanci Európskeho týždňa programovania


Zdroj:

Tlačová správa EK, Brusel 10. októbra 2014

 

Uverejnila: MI

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy, informačné a komunikačné technológie , vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač