Nové poznatky o príčinách chorôb srdečných chlopní

09. 10. 2014

Vedci zistili, že za chorobami srdcových chlopní sú aj iné faktory, než sa doteraz vedelo.

Najčastejšie operovaná srdcová vada v rozvinutých krajinách sveta je aortálna stenóza. Vyskytuje sa u dvoch percent celkovej populácie. Choroba je spôsobená zúžením aortálnej srdcovej chlopne, ktorá je umiestnená na rozhraní ľavej srdcovej komory a aorty. Zúžená aortálna chlopňa bráni vypudzovaniu krvi z ľavej komory a súčasne ju zaťažuje výrazne zvýšenou prácou. To vedie k vzniku príznakov ako je dýchavičnosť, bolesť na prsiach a mdloby pri záťaži. Príčinou stenózy je strata pružnosti chlopne, ktorá najčastejšie vzniká ako dôsledok usadzovaniu vápnika a ako teraz vedci zistili, aj ďalších zložiek. Nejde teda v pravom slova zmysle o kalcifikáciu, ale o celkovú biomineralizáciu.

Vedci z Ústavu štruktúry a mechaniky hornín (ÚSMH) AV ČR, v. v. i. spoločne s kolegami z ďalších inštitúcií zistili, že chorobné zúženie (stenóza) srdcovej chlopne je spôsobená nielen usadzovaním vápnika (tzv. kalcifikáciou), ako sa doteraz predpokladalo, ale aj ďalšími prvkami, napr. fosforom. V usadeninách objavili tiež cholesterol a proteíny.

Nové poznatky by mohli viesť k efektívnej prevencii, prípadne k novým metódam liečby tejto pomerne rozšírené choroby, uviedla vedúca Oddelenia geochémie ÚSMH Mgr. Martina Havelcova, Ph.D.

Celý článok si môžete prečítať tu


Zdroj:

Informační portál Libereckého kraje pro inovace


Preložila a uverejnila: MI

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač