Protest vedcov

30. 10. 2014

Televízna stanica JOJ_logo(29. 10. 2014; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; por. 10/27; Petra Dišková, Andrea Pálffy Belányi)

Andrea Pálffy Belányi, moderátorka: „Aj v Bratislave sa protestovalo, ale v trošku iných počtoch. Za vedecké kapacity na Slovensku, ako aj nadšenci vedy a výskumu prišli protestovať na námestie pred úrad vlády. Vyjadrili tak nespokojnosť s návrhom štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý vraj Slovenskú akadémiu vied pripravil o milióny EUR. Hoci im ministerstvo školstva prisľúbilo nahradiť chýbajúce zdroje, ich situáciu to vraj nerieši a stovky ľudí zrejme prídu o prácu. Viac o tom vie Petra Dišková."

Petra Dišková, redaktorka: „Na námestí pred úradom vlády sa stretli stovky vedcov a to čo žiadali, bolo predovšetkým navýšenie rozpočtu na rok 2015. Protestujúci tvrdia, že rozpočet pre Slovenskú akadémiu vied na rok 2015 je výsmechom vede. Je totiž taký ako pred desiatimi rokmi. Chýbať im údajne na chod ústavov vraj bude 10,3 milióna EUR. Minister školstva im však prisľúbil, že osem miliónov im ešte poskytne prostredníctvom grantovej agentúry a uchádzať sa o ne bude môcť aj Slovenská akadémia vied, ak príde s kvalitnými a zaujímavými projektami. To vraj situáciu nerieši, keďže podľa protestujúcich tieto peniaze môžu použiť iba na realizáciu samotných projektov a nie na mzdy zamestnancov. Mnohí dokonca pripustili, že budú musieť od januára prepúšťať."

Tatiana Podolinská, Ústav etnológie SAV: „Stále sme my vlastne v ohrození života, pretože ja už teraz môžem ísť na výskum, ale ja musím prepustiť štyroch ľudí."

Petra Dišková: „Podľa ministerstva školstva to, či peniaze z agentúry VEGA budú môcť byť v skutočnosti použité aj na mzdy vedeckých pracovníkov, je predmetom rokovaní práve v týchto dňoch."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie) 
(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Spoločenské vedy

Tlač