Slnečný cyklus vrcholí

20. 10. 2014

logo STV 1(19. 10. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 17/26; Monika Hucáková/Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Jedenásťročný slnečný cyklus je na vrchole svojej aktivity, čo dáva vedcom príležitosť, aby práve v tomto období ešte lepšie spoznali povrch Slnka. V najbližších mesiacoch jeho aktivita bude postupne slabnúť. Slnečným búrkam sa už roky venuje francúzska vedkyňa Mioara Mandea, ktorá zavítala na Slovensko."

Monika Hucáková, redaktorka: „Každých jedenásť rokov sa na Slnku vymenia magnetické póly. S týmto javom súvisia úkazy, ktoré môžeme pozorovať aj zo zeme – slnečné škvrny, erupcie, či slnečný vietor."

Mioara Mandea, vedkyňa, Centrum pre výsk. vesmíru vo Franc.: „Slnko sa však otáča aj okolo vlastnej osi, a to trvá dvadsaťsedem dní. Čiže pokiaľ je dnes nejaká veľká erupcia na povrchu Slnka, keď sa za dvadsaťsedem dní otočí, znova môžeme vnímať tú erupciu. Ešte stále tam môže byť. O tomto máme presné informácie zo satelitov."

Monika Hucáková: „Slnečné erupcie ovplyvňujú Zem, hoci je od Slnka vzdialená takmer stopäťdesiat miliónov kilometrov. Explózia na slnečnom povrchu vychrlí do vesmíru miliardy ton magneticky nabitých častíc. Keď sa dostanú do magnetického poľa Zeme, na oblohe môžeme pozorovať solárnu búrku."

Mioara Mandea: „V júli 2012 došlo k veľkej masívnej solárnej erupcii. Zem sa ale vtedy nenachádzala v tom smere takzvaného slnečného vetra. Vďaka tomu nás to nezasiahlo naplno. Keby k tejto búrke došlo o týždeň skôr, to by sme sa práve vtedy nachádzali v zornom poli vetra."

Monika Hucáková: „Silné slnečné búrky vedia dnes vedci predpovedať asi v hodinovom predstihu. Doposiaľ najväčší výpadok prúdu spôsobila slnečná erupcia v kanadskom Quebecu v roku 1989. Bez elektriny vtedy zostalo šesť miliónov ľudí. Povrch Slnka skúmajú aj slovenskí vedci, ktorí zistili, ako vznikajú veľké slnečné magnetické erupcie."

Pavol Šajgalík, podpredseda Slovenskej akadémie vied: „Sú až dôsledkom menších jemnejších mikroerupcií, ktoré pomaly prerastajú na povrch Slnka a ovplyvňujú aj magnetické pole našej Zeme."

Monika Hucáková: „Francúzsky satelitný systém využívajú pri svojom najnovšom výskume geografi zo Slovenskej akadémie vied. Sledujú, s akou rýchlosťou rastie vybraných sedemsto európskych miest. Výsledky prinesú už v najbližších mesiacoch."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač