Slovenská akadémia vied musí šetriť

15. 10. 2014

Rozhlasová stanica Slovensko_logo (09. 10. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 1/12; Peter Hanák , Oto Görner)

Oto Görner, moderátor: „Slovenská akadémia vied musí šetriť. To je odpoveď ministra školstva Petra Pellegriniho na žiadosť akademikov o viac financií. V štátnom rozpočte na budúci rok sú totiž pre akadémiu naplánované škrty, ktoré by znamenali prepúšťanie vedcov. O peniazoch na vedu sa aj dnes intenzívne rokovalo. Podľa informácií Rádiožurnálu sa nakoniec do Slovenskej akadémie vied majú dostať cez granty."

Peter Hanák, redaktor: „V Slovenskej akadémii vied je napríklad veľa rôznych ústavov a niektorí jej zamestnanci majú zároveň plné úväzky aj na vysokých školách, povedal v relácii RTVS Z prvej ruky minister školstva Peter Pellegrini."

Peter Pellegrini, minister školstva (Smer SD): „Slovensko nemôže skúmať všetko a všade. Niektoré z výskumných ústavov ja osobne by som si vedel predstaviť možno skôr ako súčasť niektorej z univerzít. Slovenská akadémia vied tak ako každý iný orgán štátnej správy, ktorý žije z rozpočtu daňových poplatníkov Slovenskej republiky, musí sa snažiť ušetriť."

Peter Hanák: „Ministerstvo pripravuje zákon o transformácii Akadémie na verejnú výskumnú inštitúciu, ktorá by mohla získavať peniaze aj zo spolupráce s podnikmi. Predseda akadémie Jaromír Pastorek však upozorňuje, že takýto zákon môže byť prijatý najskôr v roku 2016. A ak príde k škrtaniu v SAV už na budúci rok, vznikne v jej rozpočte veľká diera. Podľa neho hrozí prepustenie takmer päťsto ľudí, destabilizácia inštitúcie a narušenie rozbehnutých projektov, ako aj čerpania eurofondov."

Jaromír Pastorek, predseda Slovenskej akadémie vied: „My sa chceme zreorganizovať, ale nemôžete niekoho nechať vykrvácať, zničiť, a potom mu poviete   no a teraz vás zreorganizujem. Potom už bude neskoro."

Peter Hanák: „Petr Bobák z českej akadémie vied tiež varuje, že primerané by bolo päťpercentné zníženie rozpočtu, no navrhované sedemnásťpercentné škrty sú priveľké."

Petr Bobák, Akadémia vied ČR (preklad z češtiny): „Desaťpercentné zníženie je už veľmi drastický zásah a čokoľvek je navyše, tak je prakticky likvidačné."

Peter Hanák: „Rokovania o rozpočte SAV aj dnes pokračovali. Jej šéf Jaromír Pastorek Rádiožurnálu po stretnutí s premiérom Ficom a ministrom Pellegrinim potvrdil, že pre akadémiu sa budú hľadať dodatočné peniaze cez grantové systémy."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač