Slovensko bude mať vo vesmíre družicu

09. 10. 2014

Televízna stanica STV 1_logo (8. 10. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 16/24; Monika Hucáková, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Na obežnej dráhe okolo Zeme bude už čoskoro lietať prvá slovenská družica. Bude v nej kamera a pri snímaní Zeme detailne odfotografuje Slovensko. Fyzici zo Slovenskej akadémie vied sa chcú pokúsiť o experiment, ktorý doteraz vedci nikdy nerobili."

Monika Hucáková, redaktorka: „Družicu skCube konštruujú slovenskí výskumníci už od roku 2010."

Jakub Kapuš, predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity: „Tento rok je prelomový a práve vďaka tomu, že už boli vybraté všetky kritické súčiastky tejto družice, už vieme ako bude vyzerať. Už prebehli testy tých kritických komponentov."

Monika Hucáková: „Prvá slovenská družica zatiaľ takto trénuje orientáciu v priestore. Ak bude všetko v poriadku, na obežnú dráhu Zeme sa dostane už v polovici roku 2016. Slovensko je v porovnaní so susedmi poslednou krajinou, ktorá ešte do vesmíru nevyslala vlastnú družicu. Príkladom nám môže byť Estónsko, ktoré tak urobilo v roku 2013. Záujem študentov a firiem o vesmír v krajine stúpol."

Jakub Kapuš: „Študenti začali preferovať technické školy. Na samotnom projekte vyrástlo niekoľko start-upových technologických zaujímavých firiem, ktoré môžu samozrejme tlačiť ekonomiku dopredu."

Monika Hucáková: „U nás sa zatiaľ do projektu zapojila asi desiatka firiem a tri univerzity. Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied chce na družicu osadiť špeciálny detektor, ktorý bude merať ultrafialové žiarenie atmosféry na nočnej strane Zeme. Vznikne tak prvá mapa svojho druhu pre fyzikov."

Pavol Bobik, pracovník Ústavu experimentálnej fyziky SAV: „Takáto mapa UV pozadia, meniaca sa v čase a priestore, je užitočná napríklad pre experimenty, ktoré sa zaoberajú hľadaním častíc s ultravysokou energiou."

Monika Hucáková: „Zatiaľ nie je jasné, ako sa družica dostane do vesmíru. Buď ju na obežnú dráhu vypustia kozmonauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS alebo ju odpáli raketa. Otázne je aj financovanie projektu. Ministerstvo školstva a dopravy zatiaľ prispelo sumou takmer deväťdesiattisíc Eur. Úspešné dokončenie projektu si však pýta minimálne dvojnásobok."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie) 
(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač