Strach sa volá ebola

09. 10. 2014

Televízna stanica JOJ_logo(8. 10. 2014; Televízna stanica JOJ; Veľké Noviny; 19:30; por. 1/24; Dana Strculová, Adriana Kmotríková, Ján Mečiar)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Odborníci tvrdili, že sa to nemôže stať. Ale predsa len, ebola prenikla aj do Európy."

Ján Mečiar, moderátor: „Španielsko nedokázalo udržať vírus v izolácii tak, ako to sľúbilo pred transportom chorého misionára."

Adriana Kmotríková: „V španielskej nemocnici leží zdravotná sestra, ktorá sa o neho starala. Vo vedľajšej izbe čaká v karanténe jej manžel a veľa ďalší dvaja ľudia."

Ján Mečiar: „V krajine vládne panika. Jej prvou obeťou zrejme bude pes."

Javier Limon, manžel nakazenej sestry: „Moje meno je Chavier, manžel Teresy Romero. Som v nemocnici a apelujem na spoločnosť, aby mi pomohla zachrániť môjho psa Excalibra. Chcú ho bezdôvodne zabiť."

Dana Strculová, redaktorka: „Vo vedľajšej izbe bojuje jeho manželka a krajina, ktorá ju nedokázala ochrániť pred nákazou, chce teraz preventívne utratiť ich milovaného psa. Španielski odborníci tvrdia, že ak sa pes nakazil smrtiacim vírusom, môže ho svojimi slinami a výlučkami nekontrolovateľne šíriť ďalej. Podľa slovenského odborníka je to iba ďalšie šírenie paniky. Táto štúdia bola robená priamo v centrách nákazy, kde sa psy živili zvratkami a mŕtvolami nakazených ľudí."

MUDr. Boris Klempa, virológ Virologického ústavu SAV: „Nebol nikdy zdokumentovaný prípad, kedy by vlastne bol pes zdrojom infekcie človeka."

Dana Strculová: „Rozhodnutie súdu spustilo masívnu kampaň za záchranu života psa. Do elektronickej petície sa zapojilo už viac ako dvestotisíc ľudí a na sociálnych sieťach mu vyjadrujú podporu zvieratá z celého sveta. Odborný svet zatiaľ hľadá nové riešenia. Experti navrhujú zníženie počtu letov zo západnej Afriky do Európy a ďalší predstavili nový, superdezinfekčný prístroj, ktorý dokáže vyčistiť izbu jediným bliknutím. Podľa odborníka to však šírenie nákazy nezastaví."

MUDr. Boris Klempa: „Základný boj proti epidémii eboly sú izolačné a karanténne opatrenia."

Mariano Rajoy, španielsky premiér: „Ako prvé sa musíme postarať o chorú ženu. Ako druhé musíme sledovať ľudí, s ktorými prišla do kontaktu a našou treťou úlohou je zistiť, prečo vlastne došlo k nákaze."

Dana Strculová: „Súčasná epidémia je najväčšou epidémiou eboly v dejinách, a ak sa bude vírusu dariť tak ako doteraz, experti sa obávajú mutácie. To znamená, že sa vírus časom prispôsobí telu človeka a bude hľadať cesty, ako sa môže šíriť efektívnejšie."

MUDr. Boris Klempa: „Príznaky ochorenia sú miernejšie, pretože človek, ktorý je menej chorý, má väčšiu pravdepodobnosť, že bude v kontakte s viacerými ľuďmi, čiže takýto vírus by mohol mať určitú výhodu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie) 
(MB)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač