Tesne okolo Marsu preletela kométa

21. 10. 2014

logo Televízie STV 1(20. 10. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 6/26; Alexandra Kazlovová /Janette Štefánková)

 

Janette Štefánková, moderátorka: „Tesne okolo Marsu preletela kométa Siding Spring. Je to prvýkrát v histórii vedy, keď sa kométa priblížila na takú malú vzdialenosť od planéty. Vedci z americkej NASA sa na takúto udalosť dôkladne pripravili. Prelet kométy sledovalo šestnásť vesmírnych zariadení."


Alexandra Kazlovová, redaktorka: „Kométu Siding Spring a planétu Mars delilo necelých stoštyridsaťtisíc kilometrov, teda tretina vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. K červenej planéte sa takto priblížila včera približne o pol deviatej večer nášho času. Kométu sledoval napríklad aj Hubbleov teleskop, vozidlo Curiosity, ktoré je na povrchu Marsu, či sonda Maven, ktorá do oblasti len nedávno doletela."


Jared Esplet, vedec, NASA: „Ak by ste boli na povrchu Marsu v čase, keď preletí okolo, celá obloha by bola zaplnená chvostom kométy a plynom."


Alexandra Kazlovová: „Kométu, objavil austrálsky astronóm minulý rok v januári. Podľa vedcov z Amerického národného úradu pre letectvo a vesmír sa v čase najväčšieho priblíženia k Marsu pohybovala rýchlosťou päťdesiatšesť kilometrov za sekundu. Ešte pred preletom vedci rátali s tým, že by červenú planétu mohla zasiahnuť chvostom. Obávali sa aj o vesmírne zariadenia, ktoré prelet kométy zaznamenávali."


Jared Esplet: „Chvost je dosť veľký, a ak by zasiahol vesmírne zariadenie v rýchlosti päťdesiatšesť kilometrov za sekundu, bol by to preň veľmi smutný deň."


Alexandra Kazlovová: „Všetky vedecké prístroje v okolí Marsu sú ale v poriadku. Pri tomto unikátnom prelete mali získať dôležité dáta o zložení kométy, ale aj informácie o atmosfére Marsu. Získané poznatky vedci z NASA ešte spracovávajú. Kométa pochádza z Orthovho oblaku, teda z oblasti na okraji našej slnečnej sústavy, vznikla pred štyri a pol miliardami rokov a astronómovia predpokladajú, že odvtedy sa zmenila len veľmi málo. Skúmaním komét sa zaoberajú aj vedci z Európskej vesmírnej agentúry. Predpokladajú totiž, že poznatky o týchto vesmírnych telesách by mohli priniesť odpoveď na otázku, ako vznikol život na našej planéte."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač