Vedia ako vyliečiť cukrovku

27. 10. 2014

logo TV JOJ(24. 10. 2014; Televízna stanica JOJ; Veľké Noviny; 19:30; por. 10/20; Eva Bariová/Lucia Barmošová)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Vraj poznajú návod, ako vyliečiť cukrovku. Veľký úspech prichádza z malého slovenského laboratória. Ak prejde klinickými testami, podľa vedcov sa pacienti môžu už po jednom zákroku cukrovky zbaviť."

Eva Bariová, redaktorka: „Objav našich vedcov vzbudzuje rešpekt, keďže diabetes má v našej krajine rastúci tendenciu."

Peter Bubla, Národné centrum zdravotníckych informácií: „V priebehu dvanástich mesiacov celkovo pribudlo približne dvadsaťdva a pol tisíca nových pacientov s týmto ochorením, pričom ak by sme zobrali len diabetes mellitus prvého typu, tak počet nových pacientov s týmto ochorením bol niekde na úrovni tisíc štyristo."

Eva Bariová: „A práve diabetes prvého stupňa, teda všetci pacienti, ktorí bez dennej dávky inzulínu nie sú schopní fungovať, by sa mohli vyliečiť doslova v priebehu len jedného dňa. Tím vedcov z Ústavu polymérov zo Slovenskej akadémie vied vytvoril mikrokapsule, ktoré po transplantácii dokážu obnoviť tvorbu inzulínu v tele tak, ako je tomu u zdravých ľudí."

Ing. Lucia Uhelská, PhD., členka vedeckého tímu, SAV: „A takto vidíme mikrokapsuly, ktoré vyrábame. Pripravujú sa vlastne polyelektrolitovou komplexáciou dvoch typov polymérov – polyaniónu a polykatiónu."

Ing. Filip Rázga, PhD., člen vedeckého tímu, SAV: „Mikrokapsule, to sú vlastne úplne malinké sedemstomikrometrové guličky, v ktorých sú vlastne enkapsulované tie funkčné bunky, a tie sa transplantujú laparoskopicky do brušnej dutiny. A tam vlastne normálne na glukózový stimul produkujú inzulín, čím vlastne nahradzujú transplantovanému pacientovi  nefunkčný pankreas."

Eva Bariová: „Testy na myšiach ukázali, že to možné je a funguje to. O pár dní táto dáma poletí do Chicaga, aby tieto molekuly transplantovali do tela opíc, keďže u nás táto možnosť nie je."

Ing. Filip Rázga, PhD.: „A keď toto dopadne dobre, tak sa to celé zhrnie formou veľkej správy a predloží sa žiadosť na vstup do klinických testoch na ľuďoch. A v čom sme my iní ako ostatní? Práve v chemickom zložení toho implantátu."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy

Tlač