Viac peňazí na vedecké granty

16. 10. 2014

(14.10.2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 2/13; Peter Hanák / Elena Koritšánska)

Elena Koritšánska, moderátorka: Do aktuálneho návrhu štátneho rozpočtu majú zajtra pribudnúť ďalšie peniaze na vedu. Nepôjdu však zrejme Slovenskej akadémii vied, ktorá bude musieť šetriť a zrejme aj prepúšťať, ale na vedecké granty. Či z nich bude čerpať len akadémia alebo napríklad aj vysoké školy, o tom sa má ešte rokovať."


Peter Hanák, redaktor: Menej peňazí Slovenskej akadémii vied, viac na vedu všeobecne. To hovorí návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Protesty akademikov nepomohli a SAV zrejme bude musieť prepúšťať. Minister školstva Peter Pellegrini."


Peter Pellegrini, minister školstva, vedy, výskumu a športu (Smer‑SD):  Keďže ide o to, aby bola naďalej podporovaná na Slovensku veda, rozpočet, ktorý bude schvaľovať zajtra vláda, počíta s navýšením prostriedkov na vedu v kapitole ministerstva školstva o ďalších dodatočných osem miliónov eur. Teraz je pred nami čas, aby sme spolu s vedením Slovenskej akadémie vied rozhodli, akou cestou a akým spôsobom budú financované projekty jednotlivých ústavov Slovenskej akadémie vied."


Peter Hanák:  Rozpočet ráta so sedemnásťpercentnými škrtmi pre akadémiu vied, čo predstavuje približne desať miliónov eur. Akadémia bude mať menej peňazí priamo od štátu, ale môže sa uchádzať o granty a súťažiť s inými vedcami. Ide o presun peňazí z rozpočtovej kapitoly SAV do inej a to nie je podpora vedy, hovorí predseda Slovenskej akadémie vied Jaromír Pastorek. Súťaženie o granty podľa neho nezabráni prepusteniu päťsto vedcov."


Jaromír Pastorek, predseda Slovenskej akadémie vied:  Dokým sa vypíšu výzvy a vyhodnotia, reálne sa začnú čerpať v roku 2016. Tých zamestnancov musíme prepustiť. Oni keď už budú prepustení, už nebudú riešiť žiaden projekt."


Peter Hanák: SAV má približne tritisíc dvesto zamestnancov. Minister Peter Pellegrini sa minulý týždeň pre RTVS vyjadril, že si vie predstaviť presunutie niektorých ústavov SAV pod univerzity. To je podľa vedenia akadémie technicky nemožné a prepúšťanie postihne zrejme všetky ústavy."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie) 
(AO)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Tlač