Mesiac pre každého

24. 11. 2014

Televízna stanica Markíza_logo(20. 11. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 21/25; Simona Mikušová,  Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka: „Chceli by ste vyslať odkaz do vesmíru? Prípadne zanechať svoju fotografiu na Mesiaci?"

Patrik Švajda, moderátor: „No súkromné britské konzorcium, ktoré pripravuje misiu na Mesiac, ponúka účasť každému kto má záujem."

Zlatica Puškárová: „Samozrejme v duchu hesla niečo za niečo."

Simona Mikušová, redaktorka: „Projekt s názvom Lunar Mission One má dva hlavné ciele. Preskúmať Mesiac a zanechať na ňom akúsi ľudskú kroniku. To, či budete jej súčasťou, závisí už len od vás."

Dan Snow, historik: „Na palube modulu bude akási časová kapsula o živote na Zemi. Spomienky celých generácií budú uložené na digitálnom zázname."

Simona Mikušová: „Celý projekt má stať päťsto miliónov libier a Briti plánujú túto sumu získať od darcov z celého sveta. Každý kto prispeje, bude potom môcť do časovej kapsuly pridať aj niečo zo svojho života. Napríklad fotografiu, text, či vzorku DNA. Výška minimálneho príspevku je desať libier."

Maggie Aderin Pococková, vesmírna vedkyňa: „Túto kapsulu potom pochováme hlboko na Mesiaci, v diere na mesačnom povrchu."

Simona Mikušová: „Projekt podporilo množstvo elitných britských vedcov a organizácií. Tí samozrejme prioritne sledujú vedecké ciele. Modul by mal totiž do povrchu Mesiaca vyvŕtať dieru s hĺbkou deväťdesiat metrov a získať tak vedecky cenný materiál starý miliardy rokov."

Richard Holdaway, riaditeľ RAL Space: „Prioritou je získať informácie o Mesiaci. Čo sa skrýva pod jeho povrchom, akú má štruktúru."

Simona Mikušová: „Ak pôjde všetko podľa plánu, modul by mal na Mesiaci pristáť do desiatich rokov."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač