Modul sondy Rosetta pristál na kométe

14. 11. 2014

Televízna stanica STV 1_logo(12.11.2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 8/20; Alexandra Kazlovová / Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Dnešok znamená pre Európsku vesmírnu agentúru ale aj pre celý svet významný vedecký míľnik. Na kométe prvýkrát v histórii pristál pozemský stoj. Modul Philae úspešne pristál na povrchu kométy Čurjumov Gerasimenko, ktorá je od nás vzdialená milióny kilometrov. Modul je súčasťou sondy Rosetta, ktorá putovala vesmírom desať rokov. Aktuálne informácie však hovoria, že sonda má na vesmírnom telese problémy. Kotviace harpúnky, ktoré mali modul prichytiť ku kométe, sa zrejme nevystrelili. Vedci sa zrejme pokúsia kotviace zariadenie znovu aktivovať."

Alexandra Kazlovová, redaktorka: „Pristávací modul Philae pristál na kométe Čurjumov Gerasimenko. Toto je bezprostredná reakcia vedcov a hostí na potvrdzujúci signál. Tento moment bude pre vedu znamenať absolútnu revolúciu. Pristávací manéver trval sedem hodín. Aký je výsledok, už vieme. Poďme sa teraz pozrieť na to, čo sa dialo predtým. Streda, niečo po pol desiatej. Vedci v Európskej vesmírnej agentúre odpájajú pristávací modul Philae od sondy Rosetta. Nasleduje dvadsaťosem minút tŕpnutia, kým sa ozve potvrdzujúci signál. Pristávanie sa totiž deje päťstodesať miliónov kilometrov od Zeme."

Paolo Ferri, šéf operačných misií: „Bol to kritický moment, pretože sme tento mechanizmus nikdy nepoužívali počas letu. Nemohli sme vedieť, ako bude Rosseta reagovať. Samozrejme, mali sme určité predpoklady, ale vždy tam boli aj obavy."

Alexandra Kazlovová: „Je poludnie. Vedci sa pokúšajú s pristávacím modulom spojiť. Philae posiela naspäť odpoveď, čo je dobrý signál. Znamená to, že komunikácia medzi modulom a sondou funguje. Druhý a zároveň poslednýkrát sa pred pristátím s modulom spájajú krátko pred štvrtou. Všetko zatiaľ ide podľa plánu. Ticho, že by bolo počuť aj spadnutie špendlíka. Títo vedci čakajú ale na celkom iný manéver   či sa modulu Philae podarí historicky prvýkrát v dejinách ľudstva pristáť na kométe. S napätím čakajú odpoveď na otázku, či bude ich dvadsaťročné úsilie úspešné. Čerešnička na torte   tak vedci hovorili o dnešnom dni, už teraz však hľadia do budúcnosti a veria, že okrem získania odpovedí na otázky, ktoré si kládli už predošlé generácie, bude výskum ďalej napredovať."

Paolo Ferri: „Dokonca vytvoríme nové otázky a to je vlastne účelom vedy. Budeme sa môcť zamerať na nové ciele a možno aj navštívime ďalšie objekty. Takže si myslím, že toto bude naozaj revolučný deň v histórii našej slnečnej sústavy."

Alexandra Kazlovová: „Pristávací modul Philae bude teraz skúmať povrch kométy. Dokonca do nej vyhĺbi dieru a odoberie vzorky aj zvnútra. Informácie potom pošle orbiteru Rosetta, ktorý sa s nimi vráti na Zem v decembri budúceho roka."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB) 

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač