Na komunikačnom systéme medzi sondou a oddeleným modulom pracoval dva roky aj Slovák

14. 11. 2014

Rozhlasová stanica Slovensko_logo(12. 11. 2014; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 2/20; Diana Murdziková, Elena Koritšánska)

Elena Koritšánska, moderátorka: „Ide o historickú udalosť aj pre Slovensko. Na komunikačnom systéme medzi sondou a oddeleným modulom pracoval dva roky aj Slovák, vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied Ústavu experimentálnej fyziky, oddelenia kozmickej fyziky z Košíc Ján Baláž. Naša redaktorka Diana Murdziková samotné oddelenie modulu v laboratóriu kozmických technológií sleduje spolu s Jánom Balážom."

Ján Baláž, vedecký pracovník SAV: „Historická udalosť pre celý svet, nielen pre Slovensko, vôbec prvý pokus v histórii pristáť priamo na kométe kontrolovane, hladko, mäkko pristáť."

Diana Murdziková, redaktorka: „Vedecká kozmická komunita potrebuje získať informácie z kométy, pretože na nej sú ešte pôvodné materiály slnečnej sústavy. Modul by mal na kométe ostať a zbierať všetky informácie asi dva týždne. Zatiaľ ešte nepristal, i keď je od kométy vzdialený len 22 kilometrov. Na Zem by 100‑kilový modul padol za pár minút, vo vesmíre to bude trvať sedem hodín. Pristátie na kométe sa predpokladá krátko po sedemnástej hodine."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Tlač