Nelegálny obchod s meteoritmi

18. 11. 2014

Televízna stanica Markíza(12. 11. 2014; Televízna stanica Markíza; Reflex; 17:25; por. 2/3; Simona Miazdrová, Patrik Herman)

Patrik Herman, moderátor: „Čo je cennejšie ako zlato? V jednej rozprávke sa hovorí, že je to soľ. No obchodníci v tom majú jasno. Viac ako zlato sú meteority. Padajúce hviezdy môžu priniesť nielen šťastie, ale aj peniaze. No, už len, aby nám nejaký meteorit spadol vedľa Dunčovej búdy do záhrady."

Simona Miazdrová, redaktorka: „Hovorí sa, že vesmír je nekonečný. Aj preto, že mnohé z jeho podôb ostanú pre naše oči navždy neviditeľné. Napriek tomu nás nebeské divadlo dokáže stále fascinovať a tak k nemu často obraciame zrak. Snívame, rozjímame a polemizujeme o tom, čo všetko je skryté vo hviezdach. Aj vy si pri pohľade na padajúce hviezdy prajete niečo tajomné? Možno sa to teraz zmení, lebo všetko je inak. Dokonca sa dá s nimi aj obchodovať."

Katarína Kerekešová, pracovníčka hvezdárne: „Mnoho ľudí si myslí, že vidí padajúce hviezdy, ale to nie sú skutočné hviezdy, pretože hviezdy sú vlastne slnká. A padať na zem nemôžu."

Simona Miazdrová: „Naopak, by sme si mali obrazne povedané, dávať pozor na hlavu, pretože to, čo vidíme, sú vlastne zvyčajne malé meteority."

RNDr. Pavol Rapavý, riaditeľ Hvezdárne v Rimavskej Sobote: "Najľahšie sa dajú nájsť trebárs na púšti, na Sahare alebo v Antarktíde na snehovej pláni."

Simona Miazdrová: „Nájsť sa však dajú aj na Slovensku."

Katarína Kerekešová: „Stáva sa nám často, že nám sem ľudia donesú domnelý meteorit a stáva sa mi aj to, že sa pýtajú, koľko by stál, keby ním bol."

RNDR. Vladimír Bahýl CSc., astronóm: „Meteority sú drahé preto, že sú to vlastne základné stavebné kamene, z ktorých vznikla slnečná sústava."

RNDr. Pavol Rapavý: „Je to pomerne cenný materiál, ktorý nemá s tým, čo je na zemi, vlastne nič spoločné."

Simona Miazdrová: „To sú hlavné dôvody, prečo sú veľmi dobre obchodovateľné. V mnohých prípadoch sú dokonca cennejšie ako zlato."

RNDR. Vladimír Bahýl CSc.: „Ceny sú v tisícoch dolárov, to sú tisíce dolárov za gram. To sú veľké, veľmi vysoké ceny. Napríklad teraz, keď bola zimná olympiáda v Soči, tak úlomky z meteoritu, ktorý padol v Čeljabinsku dali do zlatých medailí, kúsky meteoritov dali do týchto zlatých medailí. Čiže to už svedčí o tom, že je to ozaj veľmi vysoká cena."

Simona Miazdrová: „Cena sa pritom odvíja najmä od toho, o aký meteorit ide, prípadne aký veľký na zem dopadol."

RNDr. Pavol Rapavý: „Pokiaľ ten meteorit, ktorý dopadol, je veľmi veľký a je ho veľa, tak je pochopiteľné, že tá cena je nízka. A sú meteority, ktoré boli malé alebo sú vzácne tým, odkiaľ vlastne pochádzajú, tak tam cena je vyššia a tie napríklad ani nie sú, aj keď cez internet sa dajú zohnať."

Simona Miazdrová: „K takým patrí aj známy meteorit Košice, ktorý dopadol na zem v roku 2010 pri Vyšnom Klátove. Obchodovanie s meteoritmi je nelegálna činnosť, pretože všetky kusy, ktoré sa nájdu, patria štátu, kde dopadli. Navyše je to dosť riskantné, keďže bez hlbšej expertízy sú mnohé meteority od obyčajných kameňov na nerozoznanie."

RNDR. Vladimír Bahýl CSc.: „Ale to vidíte, to sú kšeftári, ja by som k tomu pristupoval z vedeckého hľadiska, že by som študoval chemické zloženie, ja by som s tým jednoducho nekšeftoval, pretože by som to považoval za nedôstojné."

Simona Miazdrová: „Lepšie je tak stále ostať pri želaniach. No a keďže sa k nám blíži v tomto období meteorický roj a budú padať naše pomyselné hviezdy, možno sa nám nejaké z tých želaní aj do Vianoc splní."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač