Nový ďalekohľad na Skalnatom plese

06. 11. 2014

Televízna stanica STV 1_logo(30. 10. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 23/24; Ivana Ratkovská, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Slovensko sa dostalo na mapu svetových astronomických veľmocí. Na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách spustili zatiaľ skúšobnú prevádzku jedného z najväčších teleskopov v Európe. Jeho hlavou úlohou bude sledovať asteroidy, ktoré sa blížia k Zemi."

Ivana Ratkovská, redaktorka: „Jeden z najväčších teleskopov v Európe chráni kopula sedemdesiatročnej hvezdárne. Najťažšie bolo dostať vzácny prístroj za milión eur a zrkadlo s priemerom stotridsať centimetrov do nadmorskej výšky tisíc osemsto metrov. Týždne zariadenie vozili lanovkou a vrtuľníkom priamo do budovy hvezdárne. Teleskop totiž váži sedem ton."

Peter Aneiol, zástupca dodávateľa z Nemecka: „Zvládli sme to, keďže sme zložili už takmer štyridsať teleskopov na rôznych, aj extrémnych miestach po celom svete."

Ivana Ratkovská: „Prvé skúšobné dáta o asteroidoch, meteoritoch a iných objektoch, ktoré sa približujú k Zemi, už natekajú do internetovej siete."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV Stará Lesná: „Ďalekohľad ako prvú hviezdičku uvidel alfahviezdu v súhvezdí Atair, orla teda."

Aleš Kučera, riaditeľ, Astronomický ústav SAV: „Je to naozaj v mojom živote ako astronóma obrovský zážitok. A naozaj aj obrovská udalosť pre astronomický ústav. Pretože to je najcennejšia vec, ktorú za svoju históriu dostal."

Ivana Ratkovská: „Voľným okom už však do teleskopu nenakuknete. Pozorovanie je už len súborom dát, ktoré astronómovia dostávajú online prostredníctvom špičkových kamier. A pozorovať tak môžu dokonca aj doma z obývačky."

Aleš Kučera: „To znamená, že taká klasická predstava, že astronóm sedí v kožuchu, jak som tu ja pred tridsiatimi rokmi sedával, a pozerá do nejakého okuláru, tak tá už tuná nie je."

Ivana Ratkovská: „Je celkom možné, že práve tento tatranský teleskop môže v budúcnosti odhaliť vesmírny objekt, ktorý by mohol ohroziť Zem a dá o tom ľuďom včas vedieť."

Aleš Kučera: „Vieme potom spolu s ostatnými pozorovaniami zo sveta vypočítať dráhu týchto telies a zistiť, či tá dráha je nebezpečná pre Zem, alebo nás obídu a Zemi neublížia."

Ivana Ratkovská: „Tatranskí vedci sa inštaláciou tohto teleskopu zaradili medzi svetovú astronomickú špičku. Informácie z tohto zariadenia sa totiž rozletia do celého sveta."

Aleš Kučera: „A aby sme nikdy verejnosti nemuseli s pomocou tohto ďalekohľadu oznámiť, že sa k nám blíži nebezpečný blízkozemský objekt, ktorý by celú tú krásnu nádheru, ktorú na tejto Zemi máme, ukončil."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Tlač