Ochranca Zeme

07. 11. 2014

Televízna stanica Markíza_logo(30. 10. 2014; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 25/28; Marek Vnenčák , Jaroslav Zápala, Mária Chreneková Pietrová)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Keby chceli, do vrecka by strčili ktoréhokoľvek paparazza. Ich nová mašinka dokáže na obrovskú diaľku nasnímať aj tú najjemnejšiu vrásku na tvári."

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „S najväčším a najmodernejším ďalekohľadom, aký sme kedy na Slovensku mali, však budú špehovať len oblohu."

Marek Vnenčák, redaktor: „Vysoké Tatry. Chvíľa, keď tamojším astronómom zasvietila šťastná hviezda. Na začiatku bol odvážny nápad. Tesne pred finišom vrtuľník. Bez neho by sedemtonový ďalekohľad do observatória nedostali."

Aleš Kučera, riaditeľ Astronomického ústavu SAV: „V Európe nie je žiadny väčší teleskop ako tento na tento účel určený."

Marek Vnenčák: „Obrazne povedané, s týmto ďalekohľadom stúpla aj hodnota Skalnatého plesa. Veď prístroj stál viac ako milión eur."

Aleš Kučera: „Je to najväčšia udalosť Astronomického ústavu od jeho vzniku. Za sedemdesiat rokov vlastne nič také fantastické sa tu nenamontovalo."

Marek Vnenčák: „Je to akýsi strážca zemegule. Má veľký význam pre celé ľudstvo."

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV: „Slúži to na to, aby sme objekty, ktoré sa blížia k Zemi a mohli by byť nebezpečné, včas odhalili."

Marek Vnenčák: „A teraz dobre počúvajte, čo všetko tento supermoderný prístroj dokáže."

Aleš Kučera: „Keď sa doma napojím na internet, tak ja môžem s tým teleskopom z tepla obývačky pozorovať."

Marek Vnenčák: „Pred nami je teraz Poprad. Vzdušnou čiarou nejakých pätnásť, dvadsať kilometrov. Keby sme ten ďalekohľad otočili tým smerom, čo by sme videli?"

Ján Svoreň: „Bez problémov by ste videli čítať noviny v Poprade."

Marek Vnenčák: „Dajú sa tým v úvodzovkách špehovať aj pekné turistky na štítoch?"

Ján Svoreň: „No, ďalekohľad je urobený tak, že sa nedá sklopiť pod určitú hladinu. Takže je to zamerané čisto na oblohu."

Marek Vnenčák: „Žiadne ženy."

Ján Svoreň: „Žiadne. Keby nejaké ufáčky, tak možno."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač