Prelomová liečba cukrovky

07. 11. 2014

Televízna stanica STV 1_logo(30. 10. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 13/24; Monika Hucáková, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Slovenskí vedci dávajú cukrovkárom nádej na plnohodnotný život bez starosti o inzulín. Dávkovať do tela by ho mohli malé ostrovčeky, tie by lekári implantovali do pankreasu. Materiál, do ktorého by ostrovčeky obalili, zdokonaľujú v Ústave polymérov Slovenskej akadémie vied."

Monika Hucáková, redaktorka: „Niekoľko stoviek pacientov už langenharsove ostrovčeky v tele má. No musia užívať lieky, ktoré oslabujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Naši vedci vyvíjajú už pätnásť rokov membránu, ktorá tieto ostrovčeky ochráni a telo by ich malo prijať ako by mu boli vlastné. V pankrease myší ostrovčeky bez problémov fungujú."

Filip Rázga, fyzikálny chemik: „To chemické zloženie do dnešného dňa nespôsobuje zápalové reakcie, neobrastá. To znamená, že má minimálny negatívny dopad proste na príjemcu. Čiže toto je vlastne ten svätý grál, nájsť to chemické zloženie."

Lucia Uhelská, makromolekulárny chemik: „V tomto flakóne sú vlastne mikrokapsule, ktoré majú veľkosť okolo sedemsto mikrometrov. Tieto momentálne sú prázdne. Robia sa testy s prázdnymi mikrokapsulami, aby sme vedeli, ako telo reaguje."

Monika Hucáková: „V novembri pocestujú naši vedci aj s prístrojmi do Chicaga a ostrovčeky implantujú do tela primátov. Ak sa liečba osvedčí tak ako u myší, zostáva len krok k tomu, aby ostrovčeky začali liečiť ľudí."

Igor Lacík, vedúci projektu, riaditeľ Ústavu polymérov SAV: „Myš potrebuje zhruba tisíc až tritisíc ostrovčekov. Primát potrebuje niekoľko málo stotisíc a človek potrebuje niečo nad milión."

Monika Hucáková: „Ak by sa dokázalo, že ostrovčeky obalené ochrannou membránou produkujú inzulín bez problémov, dostali by ich najskôr pacienti, ktorí upadajú do nekontrolovaných stavov."

Filip Rázga: „Napríklad do hypoglykémie, ktorá je žiaľbohu smrteľná a teda je to život ohrozujúci stav, keď sa nerieši."

Monika Hucáková: „Diabetici by si mali dávať pozor na stravu, pravidelný pohyb a zveriť ošetrovanie nôh do rúk odborného pedikéra. Sú totiž omnoho viac ohrození amputáciami končatín, infekciami, či očnými chorobami. Na Slovensku trpí touto zákernou chorobou tristopäťdesiattisíc pacientov. A ďalších sto až stopäťdesiattisíc ani nevie, že ju má."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
inovácie

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač