Slovensko "boduje" v kozme

14. 11. 2014

Televízna stanica JOJ_logo

(12.11.2014; Televízna stanica JOJ; Veľké Noviny; 19:30; por. 1/22; Jozef Kačmáry, Ján Mečiar)

Ján Mečiar, moderátor: „Vo vesmíre, pol miliardy kilometrov od Zeme sa odohráva nevídané divadlo. Na letiacej kométe pristál modul vyslaný z našej planéty. Dopravila ho tam sonda Rosetta, ktorá vyštartovala ešte v roku 2004. Po desiatich rokoch sa tak dočkali aj košickí vedci zo Slovenskej akadémie vied. Aj oni sa totiž podieľali na tejto misii."

Ján Baláž, Laboratórium kozmických technológií SAV Košice: „Je to prvé, vôbec historicky prvé pristátie na kométe."

Jozef Kačmáry, redaktor: „Výskumná akcia, akú ľudstvo ešte počas svojej existencie nerobilo. Veľkou mierou k tomu prispeli aj košickí výskumníci, ktorých úlohou bolo zostrojiť najkritickejšiu časť modulu. Bez neho by misia nebola úspešná. V týchto košických a írskych laboratóriách vyvíjal vedec Ján Baláž komunikačnú jednotku, ktorá zabezpečí prenos informácií získaných z povrchu kométy do materskej lode a potom na Zem."

Ján Baláž: „Na to sa kladie veľký dôraz, aby tá elektronika bola špeciálna. Hlavne ide o tú spoľahlivosť v ťažkých podmienkach. Prvá záťaž je už pri samotnom štarte. Keď štartuje takáto raketa, to sú ohromné vibrácie, akcelerácie, kedy sa môže všeličo rozbiť."

Jozef Kačmáry: „Na výsledky svojej práce čakal dlhých desať rokov. Tak dlho totiž trval let sondy zo Zeme na kométu."

Ján Baláž: „Preletela, hovorí sa tomu kumulatívna vzdialenosť šesť a pol miliardy kilometrov."

Jozef Kačmáry: „Bolo to veľmi napínavé čakanie. Sonda letela veľmi blízko okolo planéty Mars a dokonca sa na dva roky odmlčala."

Ján Baláž: „To nazvali miliardový hazard, pretože išlo o miliardu eur, koľko tá sonda stojí a hrozila zrážka s tým Marsom, ale podarilo sa."

Jozef Kačmáry: „Od hlavnej sondy sa už uvoľnil výskumný rover a toto sú zrejme hodiny, kedy si budú košickí vedci od nervozity okusovať nechty."

Ján Baláž: „Gravitácia kométy je strašne malá, čiže on padá asi sedem hodín z výšky dvadsať kilometrov."

Jozef Kačmáry: „Kométa je vraj ako neprečítaná kniha, podľa ktorej možno zistiť, z čoho vznikla naša planéty. A tu sú veľmi dôležité prístroje Košičanov, ktoré tieto informácie sprostredkujú."

Ján Baláž: „Kométy prichádzajú z veľmi ďalekej periférie slnečnej sústavy, kde je strašne nízka teplota. Je to materiál, pôvodný materiál našej slnečnej sústavy, z ktorej naša slnečná sústava bola zložená, stvorená pred miliardami rokov."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač