Superpočítač Aurel opäť vylepšili

25. 11. 2014

logo Televízie STV 1(23. 11. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 12/23; Monika Hucáková/Janette Štefánková)


Janette Štefánková, moderátorka: „Šetrí čas, peniaze a reálne experimenty dokáže preniesť do virtuálneho prostredia. Superpočítač Aurel sa rozrástol a má o tretinu vyšší výkon. Pri jeho spustení v roku 2012 ho testovali prví odvážlivci. Dnes na ňom pracuje sto užívateľov. Venujú sa šesťdesiatim trom projektom."

Monika Hucáková, redaktorka: „Cyklámen fatranský rastie vo Veľkej Fatre, Nízkych Tatrách a na Poľane. Je zákonom chránený, v červenom zozname rastlín patrí medzi zraniteľné druhy. Vďaka superpočítaču botanici dôkladne preskúmali jeho DNA."

Karol Marhold, botanik, Slovenská akadémia vied: „Cyklámen v Karpatoch bol dostatočne dlhú dobu oddelený od alpských populácií. Nedochádzalo tam k výmene genetických informácií a tie populácie sa v podstate geneticky nejako špecifikovali."

Monika Hucáková: „Na základe týchto informácií vedia botanici vytvoriť klimatický model, ktorý ukáže, v akých podmienkach dokáže tento vzácny druh prežiť. Podľa neho nastavia opatrenia na jeho záchranu."

Karol Marhold: „Modelovanie tých populácií, to čo sme robili na tom cyklámene, sa dá samozrejme robiť aj na osobnom počítači, akurát ho musíte na cirka dobu jedného roka vyradiť a nebude robiť nič iné."

Monika Hucáková: „Superpočítač Aurel využívajú aj jadroví fyzici, molekulárni biológovia, či matematici. Po rozšírení počítača o ďalších viac ako tisíc jadier sa už nemusia zapisovať do čakacích listín. Superpočítač chladí naraz až tisíc dvesto litrov vody, ktorá preteká týmito potrubiami."

Tomáš Lacko, riaditeľ Výpočtového strediska SAV: „Máme tu viac ako štyritisíc jadier výpočtových. To pri jednoduchom počítači je to štyritisíc systémov. Je to navzájom poprepájané veľmi rýchlou komunikačnou sieťou."

Monika Hucáková: „Vďaka tomu je Aurel prepojený so štyrmi slovenskými univerzitami. Jeho spustenie stálo v roku 2012 takmer dvadsaťšesť miliónov eur. Do rozšírenia superpočítača investovalo ministerstvo školstva spolu so Slovenskou akadémiou vied ďalších štyri a pol milióna eur."

Publikované z monitoringu STORIN s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy, informačné a komunikačné technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač